A Btk. alapján nem húzható rá semmi: népirtáshoz népet kell irtani

Nemrég jelent meg írásunk az Expressz újság internetes kiadásában feladott hirdetésről, amelyben „zsidók kiirtására szakosodott cég hájfejű parlamenti zsidók, újgazdag brókerek” és számos más csoport „likvidálására és internetes kivégzésére” vállalkozott, megrendeléses alapon. Az ügyben rendőrségi eljárás indult. Mi pedig ígértük, folytatjuk. Bár a feltételezett feladóhoz számos nyom vezet, úgy tűnik, sehol egy felelős. LAMPÉ ÁGNES írása.

2008. október 4., 09:38

„Mi egy médiafelület vagyunk (fal), amire valaki felfirkált (falfirka), amit rögtön le is vakartunk, de előbb valaki lefényképezte” – összegezte véleményét szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelében Tőczik Zsolt, az Expressz Zrt. vezérigazgatója.
Magyarázatért telefonon kerestük. A korábbiakkal ellentétben azonnal rendelkezésre állt.

– A tartalmat nem mi, hanem a hirdetők hozzák létre. Mi csak a felületet adjuk. Ha arra mégis olyan üzenet kerül fel, amely másokat sért, levesszük.

Az igazgató szerint a szelektálás alapja nem az Expressz munkatársainak véleménye, hanem a jogszabály.

– Törvény szerint a szolgáltató nem felelős a tartalomért, sőt, nem is köteles eltávolítani a sértő megjegyzést, hacsak erre hivatalosan fel nem szólítják. Mi mégis megtettük, mert az üzletszabályzatunkban benne van: semmit nem tartunk meg, ami nem odavaló, vagy jogszabályba ütközhet.

S ha a „falra” azt írnánk, hogy „Pistike hülye”, azt az üzenetet egy kalap alá vennék a zsidóirtós hirdetéssel?

– A „Pistike hülye” sem odavaló. Nálunk az a cél, hogy eladók és vevők találkozzanak.

Tőczik úr állítja: kivitelezhetetlen, hogy napi több tízezer hirdetést előre elolvassanak. Bár monitorozással sok emberük foglalkozik, néhány perc, óra vagy akár nap is eltelhet, mire észlelik a sértő megnyilvánulásokat.

– Az első hirdetést – nyilván nem véletlenül – szombaton adták fel, így csak hétfőn vettük észre. A második próbálkozás is hétvégén érkezett. De akkor már figyeltük, és letiltottuk. Az e-mail cím más volt, de a szöveg tartalma hasonló, a link ugyanaz. Problematikus viszont, hogy az arra mutató oldal a mai napig elérhető.

Az internet „kezelése” a megjelenése óta gondot okoz.

– Jó másfél évtizede örök védekezés, hogy az internet csak üzenőfal. Csakhogy ez így hamis – állítja Verebics János internetjogi szakértő, egyetemi docens. – A magyar törvény főszabályként azt tartalmazza, hogy a szolgáltató felel a tartalomért. Persze az is igaz, hogy az Expressz az üzletszabályzatában meghatározza, milyen feltételekkel lehet nála információt elhelyezni. Így a hirdetéshez már nincs sem köze, sem ráhatása. Vagyis a cég jogilag végül is korrektül járt el.

S mi a helyzet a „falfirkáló” felelősségével?

– A szöveg tartalma bűncselekményre való felajánlkozás. Bár erős rasszista és politikai felhangja van, a Btk. alapján mégsem húzható rá semmi. A jog ugyanis az eredményből indul ki: népirtáshoz népet kell irtani.

Más irányból közelítünk.

– A közösség elleni izgatás szóba jöhetne, ám ott meg az a „gond”, hogy a feladó nem izgat. Nem azt mondja, hogy irtsátok ki a zsidókat, hanem vállalkozik rá, ha megbízzák vele. Bűncselekményként ez sem elég.

Ugyanilyen a megítélése egy villamosmegállóban elhelyezett „tudatos és nemes szándékú népmozgalomból származó forradalom” szükségességét hirdető, Szálasi Ferenc-idézetet tartalmazó szórólapnak?

– A világháló sok mindent elbír. Mások a szabályai. A Szálasi-szöveget hirdetésként nem lehetne elsütni. És a terjesztőjét is nehezen lehetne miért megbüntetni.

Még a végén oda lyukadunk ki, hogy a sajtó a „bűnös”, mivel gerjeszti a problémát. Legalábbis ennek a véleményének adott hangot Tőczik úr a levelében.

„Kérem, gondolják át, kívánatos-e az internet adta lehetőségekkel rosszhiszeműen visszaélő emberek által generált, de komolytalan ügy további eszkalálása.”

Újra magyarázatot kértünk az Expressz-vezértől.

– A szöveg alapján a hirdetés csúnya vicc, amit nem szabad elhanyagolni. De azt is látni kell, hogy a feladó nyilván provokálni akart. Mi ebben megakadályoztuk, az oldalunkon keresztül nem kapott érdemi publicitást. Hirdetését 34 felhasználó látta, ami a napi 120 ezerhez képest jelentéktelen szám. A média viszont nyilvánosságot adott neki, így elérte a célját.
Azaz ha nem beszélünk róla, nincs ügy?

Nem szigorítani, betartani kellene

Haraszti Miklós, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet sajtószabadság-felelőse szerint sokszínű demokráciában még a kérdésfelvetés is értelmetlen.

– Szabad nyilvánosságban mindig lesznek olyan orgánumok, amelyek kibeszélik, és olyanok, amelyek elhallgatják a szélsőségességet. A demokrácia zajjal jár, amihez az Expressz-hirdetésben használt beszédmód is hozzátartozik. Megszüntetni nem lehet, de a kínzó érzést – hogy védtelenek vagyunk – igen.

Haraszti úgy látja, ehhez az kellene, hogy a sajtó és a politika főerői legalább néhányszor közösen ítéljék el a hasonló megnyilvánulásokat.

– Ha ezt külön-külön megteszik ugyan, de közben a másikat okolják, az sehova sem vezet. Így a bíróság attól tart, hogy politikába téved, és a félelem légkörében működik.

Pedig Magyarországon a rendszerváltás óta a szólás határait kiegyensúlyozott törvények szabják meg, nem szigorítani, hanem betartatni kell őket.

– Az ellentmondást nem tűrő jogvédő vélemény – miszerint a hirdetés nem uszít erőszakra, csak rosszízű tréfa – a TASZ szándékával ellentétesen azt a látszatot kelti, mintha a demokráciánkban a szólásnak nem lenne legitim határa, ezért új, erősebb törvényeket kell hozni.

Ezért Haraszti a TASZ helyében nem zárná ki eleve a büntethetőséget. Azt viszont nem hiszi, hogy más országok gyakorlatából kellene kiindulni.

– Amerikában az alkotmány „alapból” tiltja a szólásszabadság korlátozását. Ott úgy tartják, rossz beszédet még több beszéddel lehet elszigetelni. Németországban viszont már azt az aláfestő zenét is lefoglalnák, amelyik a hirdetésben megadott honlapon hallható. Külön óvatosságra int, hogy az internettel globális korszak kezdődött, amely felülírja az államhatárokat.
Tőczik Zsolt maga is érzékeli, hogy a világháló a szélsőséges megnyilatkozások egyre kihívóbb és mind vonzóbb terepe.

– De az internet liberális, túlnyomórészt ingyenes, technikailag könnyen elérhető. Korlátozására globálisan sincs módszer.
Verebics azért megjegyzi: nem eshet azonos elbírálás alá, ha egy szöveg egy tartalmat kínáló portálon vagy ha magánszemély oldalán jelenik meg. Bár a törvény úgy szól: ami az alkotmányos véleménynyilvánítási szabadsággal kapcsolatos, azt nem kell szabályozni.

– Az előzetes cenzúra kivitelezhetetlen, de a biztosítékokat és a jogi keretet meg kell teremteni arra az esetre, ha ilyen kakukktojást dob ki a rendszer. El kell jutni a feladóhoz.

Ehhez a regisztrálási gyakorlaton érdemes változtatni.

– Egy e-mail címet bárki meg tud adni. Mert mi van akkor, ha az internetet a nagy nyilvánossággal viszszaélve arra használják, hogy mondjuk egy képviselő házához mindenki vigyen Molotov-koktélt. Fel kell készülni arra, hogy a jognak ilyen esetben legyen megfelelő válasza. Ha kell, a büntetőjog módosításával.

Verebics is úgy látja, a helyzet országonként és kultúránként változó.

– Bár a jogi környezet Európában hasonló, a németországi szolgáltatók felelősségteljesebben működnek együtt az erős hálózatfigyelési technológiát fenntartó hatóságokkal. Nálunk a szolgáltatók úgy élik meg, ők nem fizetett rendőrspiclik. Fokozottan igaz ez akkor, ha egy ügynek politikai „szaga” van. Nem szívesen járnak el az állam helyett.

Az Expressz – bár vezérigazgatója komolytalannak tartja az ügyet – mégis feljelentést tett ismeretlen tettes ellen.

– Deklarálni akartam: nem értünk egyet a hirdetéssel. Ha a rendőrség akarja, kinyomozhatja, honnan érkezett a szöveg.
Csakhogy a hatóság komótosan halad.

Ő maga se titkolja kilétét

Pár nappal első cikkünk megjelenése után szerkesztőségünkbe újabb levél érkezett. Egy szervezet jelezte, pár kattintással azonosították a feladót. „A cikkben szereplő hirdetés mögött álló személyt felfedni nem nehéz, hiszen ő maga sem titkolja kilétét” – áll az üzenetben.

Alkalmi segítőnk ismeri is az illetőt. „Nem kell és nem is szabad őt komolyan venni, mindenféle szemrehányás és rosszindulat nélkül, a legőszintébben fogalmazva is ő egy szellemileg visszamaradott, 15-17 éves szinten álló, jelenleg 30 éves személy. Édesanyjával él. Tüntetések gyakori résztvevője. Azt, hogy viccel-e vagy sem, szerintünk ő sem tudná megmondani.”
Újra Verebics úrhoz fordulunk: a tett elkövetésénél számít a mentális állapot?

– Nagyon is. A belátási képesség hiánya a büntetőjogban különleges megítélés alá esik.

A kapott adatokat továbbítottuk a rendőrségnek. Szigeti József rendőr alezredes, a BRFK Erőszakos Személy- és Vagyon Elleni Bűncselekmények Osztályának vezetője arról tájékoztatott: Expressz-ügyben a Fővárosi Főügyészség Nyomozásfelügyeleti Osztályának állásfoglalását kérték, hogy történt-e bűncselekmény vagy sem.

– Elvileg emberölés előkészülete vagy közösség elleni izgatás gyanúja jöhet szóba. A nyomozást akkor rendeljük el, ha az ügyészség ezt megerősíti. Addig a gyanúsítható személy kilétének sem járunk utána.

Bár „informátoraink” – saját bevallásuk szerint – „rendületlenül folytatják a szélsőjobboldali bűnözők és propagandisták adatainak gyűjtését és katalogizálását”, a rendőrség nem tartja velük a kapcsolatot. Ahogy más hasonló szervezettel sem.

– Egy-egy ilyen nyilvántartás sok szempontból veszélyes lehet. Ezért csak konkrét állampolgári bejelentés alapján tudunk dolgozni.

A hirdetésről az ügyészségi állásfoglalás tizenöt napon belül várható.

(Folytatjuk.)

Az Európai Parlament képviselői megszavazták, hogy az Európai Unióban minden macska és kutya esetében kötelező legyen a mikrochip beültetése és a nyilvántartásba vétel, az illegális állatkereskedelem visszaszorítása és az állatjóléti szabályok megerősítése céljából.