A bizottság tudta, hogy újrafelhasznált dal lesz az 1956-os emlékév himnusza, Schmidt Mária kiakadt Desmond Childra
A Schmidt Mária vezette 1956-os emlékbizottság tudta, hogy újrafelhasznált dal az emlékév ötvenmillió forintért megrendelt himnusza, az Egy szabad országért – derül ki abból az interjúból, amelyet a Heti Válasz készített a zeneszerzővel. Az amerikai Desmond Child mindjárt a beszélgetés kezdetén megmutatta azt a tavaly április 4-i e-mailjét, amelyet az emlékbizottságnak küldött, és amelyben világosan leírta, hogy egy már létező, alakuló dalról van szó, amihez képest a hivatalos bejelentés úgy szólt, hogy a félreérthető refrénje miatt Magyarország halszagú címen elhíresült dalt kifejezetten Orbán Viktor felkérésére írta. „Nem szólt senki, hogy eredeti dalra lenne szükségük (...) Én egyértelműen megírtam, hogy egy már létező, alakuló dalról van szó” – cáfolta ezt a zeneszerző.
Az ’56-os himnusz zenéjét Child eredetileg 2007-ben írta a Miami Egyetemnek In the Steps of Champions címmel. A két dal közötti egyértelmű hasonlóságot a 444 vette észre, és ahogyan a Népszabadság írta az ügyről szóló tavaly augusztusi cikkében, az amerikai változat a sportrendezvényekről jól ismert fúvószenekarral és kórussal jóval letisztultabb hatást kelt, mint a Tűzszekerek főcímdalát idéző dobokkal, megszámlálhatatlan és agyonpolírozott éneksávval, valamint a diszkókorszakot idéző műanyag vonósokkal támadó magyar. A hasonlóságot Child most azzal mentegette, hogy félrefordításról lehetett szó, az ügyben sem ő, sem az emlékbizottság nem járt el rosszhiszeműen. A dalt azért írhatta át szabadon, mert a Miami Egyetemnek nem adta el a felhasználási jogát.
Childnak a rosszhiszeműség kizárásáról szóló megjegyzése Schmidtet nem hatotta meg túlságosan, a 444 legalábbis úgy tudja, hogy az 1956-os emlékbizottság társelnöke, a Terror Háza Múzeum főigazgatója kiakadt az interjún, amelyet Child stábjából valaki még a megjelenés előtt elküldött neki. Állítólag fáj neki, hogy a zeneszerző megerősítette a nyilvánvaló tényt, és interjúban állt elő a dal eredetiségét cáfoló információval.
A kubai-magyar származású, évtizedek óta ismert és kedvelt zeneszerző az Egyesült Államokban él. Írt slágert Bon Jovinak, az Aerosmithnek, Ricky Martinnak és Robbie Williamsnek is. Az emlékév himnuszának az ötlete akkor vetődött fel, amikor tavaly tavasszal Orbán Washingtonban járt, és találkozott is a zeneszerzővel.