300 fekete halgyilkost lőnek halomra a Tisza-tavon

2019. március 1., 16:09

Szerző:

Hamarosan megkezdődik a nagy kárókatonák állományának gyérítése a Tisza-tavon, amire a fenntartható halgazdálkodás érdekében van szükség - közölte a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. ökológusa pénteken az MTI-vel.

Papp Gábor elmondta: idén 300 madár kilövésére kaptak engedélyt. A ritkítást az Abádszalóki-medencében újonnan létesült kárókatona-telepen kezdik. Korábban riasztással próbálkoztak, de az nem volt hatékony, mert sok esetben nem sikerült távol tartani a madarakat a fészküktől. Az egyetlen eredményes út a lőfegyveres gyérítés, amelyet fészkelési időben végeznek 2013 óta.

Egy kisebb csapat kormorán Tiszacsegénél a Tiszán
Fotó: Fajta János

A Tisza-tavon fészkelő nagy kárókatonák évente több mint 100 tonna halat fogyasztanak el, ami nagyságrendileg megfelel az egész éves Tisza-tavi horgászfogásnak. A kár jelentős, hiszen mintegy ezer-ezerötszáz forinttal kell számolni kilogrammonként – mondta a szakember.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője szerint a kormoránok kártételének kockázatát elsősorban az emberi civilizáció által felgyorsított klímaváltozás okozza: egyre melegebbek a telek, ezért egyre nagyobb vízterületek maradnak hosszabb ideig vagy folyamatosan jégmentesek. A telente északról dél felé vonuló kárókatonák ezeket keresik és találják meg nálunk is. Tehát végső soron ebben az esetben is magunk hoztuk a saját fejünkre a bajt – vallja Orbán Zoltán, aki egyébként maga is horgász. A kormoránok pusztításáról, és az ellenérvekről itt olvashatnak bővebben.