2011 Budapest „újrapozicionálása” lehetne Európában

Vannak akik már számolják a napokat 2011-ig, amikor Magyarország lesz az Európai Unió soros elnöke. Szakértők hatalmas lehetőségnek tartják a fél esztendős megbízatást a főváros szempontjából is.„Újra kell pozícionálni Budapestet” – adták ki jelszót a Stúdió Metropolitana konferenciáján.

2009. november 7., 19:55

“Magyarország 2011 első felében az EU soros elnökeként a nemzetközi hírek egyik főszereplője lesz. Fél éve alatt üzleti és politikai döntéshozók ezrei fordulnak majd meg Budapesten és az ország valamennyi regionális központjában.

Ezeknek a diplomatáknak és szakembereknek a megítélésén is múlhat, hogy az elkövetkező 5-10 évben felkerülünk-e Európa „mentális térképére”. A felkészülés az Elnökség fogadására olyan kivételes, soha vissza nem térő alkalmat kínál Magyarország és a Budapest városrégió számára, amelyet nagy hiba lenne elszalasztani. Erre hívják fel a figyelmet a a

Studio Metropolitana Városfejlesztő Műhely szakértői, akik számos rendezvényt hívtak össze az elmúlt időszakban ebben a témában. A fórumokon, találkozókon a városlakókat és a döntéshozókat szeretnék közelebb hozni egymáshoz a közös gondolkodás, a párbeszéd érdekében.

Mitől lehet vonzó egy város? Vonzóbb, mint mások? Bizonyára a sokszínűségével, a lehetőségeivel, az adottságaival, a különbözőségével. Ha mindez igaz, akkor a város olyan, mint a mágnes. Vonzza magához az érdeklődő, nyitott embereket, a mobil és képzett munkaerőt.

Egedy Tamás, az MTA kutatója egy felmérés tanulságait ismertette. Magyarországon élő, a kreatív gazdaságban dolgozó külföldi és magyar szakembereket kérdeztek arról, miként látják a környezetüket.

A válaszok szerint számukra is érezhető az életminőség általános romlása. Sokakkal ellentétben viszont jónak tartják a tömegközlekedést. Ők is tapasztalják a politikai kultúra hanyatlását. Végezetül bizonyos, hogy a Budapest megtartó ereje nagyon erős. Azok, akik idejönnek esetleg turistaként, később visszajönnek, és hosszabban is maradnak.

BKV ellenőrök a Royal Szállóban

Niklai Ákos a Magyar Turizmus Zrt elnöke felidézte, hogy a külföldiek kulturáltabb fogadása érdekében egyszer meghívták a BKV ellenőröket a Royal Szállóba egy reggelire. Szerették volna elmondani nekik, hogy ha már nem beszélnek idegen nyelven, akkor legalább ne kiabáljanak az idegenekkel.

– Egyszer próbálkoztunk ezzel, azóta sem – idézte fel a kísérlet hiábavalóságát Niklai Ákos. Ugyan nem mondta el részletesen a találkozó kudarcának okát, de azt mindannyian tudjuk, hogy évről évre rengeteg panaszt tesznek a tömegközlekedési vállalat ellenőrei ellen.

Néhány hónapja a világhírű

Lonely Planet útikönyv kiadó társ alapítóját büntették meg a magyar fővárosban, aki a saját blogjában részletesen beszámolt az esetről.

- Valamit kezdeni kellene a nyelvi problémával – fogalmazta meg egy hallgató az érdeklődők soraiból, mert a magyar emberek idegennyelvtudása rendkívül elmaradott más nemzetekhez képest. Illetve idegen nyelvű feliratok, tájékoztatók, rádió és televízió csatornák sem állnak rendelkezésre, ha valaki tartósan Budapesten él, és szeretné tudni, hogy mi történik a környezetében.

Oktatók „bebetonozva”

Szentpéteri Márton, a Moholy Nagy Művészeti Egyetem (MOME) tanára kreatív oktatás témájában arról is beszélt, hogy mennyire „bebetonozottak” az állami intézmények lehetőségei, amikor a képzésekhez kapcsolódó akkreditációról van szó. A MOME egy német anyanyelvű, magyarul nem beszélő professzort szeretne Magyarországra szerződtetni a design tantárgyak oktatására, ám ez nem lehetséges.

Vass László a Budapesti Kommunikációs Főiskola rektora sem dicsérte a szabályozókat. Ők kolozsvári tanárokat, kolozsvári diákokat szerettek volna egy csereképzésbe bevonni, de ők sem kaptak zöld jelzést.

Bojár Gábor, egy magán képző intézmény, az Aquincumi Technológiai Intézet alapítója a Graphisoft történetével kezdte. Innen gyökerezik az alakuló intézet, melynek létesítésében egy híres magyar kreatív feltaláló, Rubik Ernő is részt fog venni. A képző központ a mérnöki kreativitást szeretné majd a hallgatóinak megtanítani.

Prezi.com, a magyar sikertörténet

A Kreatív Város konferencián egy nemzetközileg elismert fiatal kreatív alkotó is bemutatkozott. Somlai-Fischer Ádám Budapesten és Stockholmban tanult építészetet, majd itthon kezdett különböző projektekbe. Kísérleti műhelyükben a

Kichen Budapest laborjábanjópofa dolgokat alkotnak.

Tapétát, amelyik köhög, ha dohányoznak mellette. De a gyepszőnyegbe szöveget vágó fűnyíró sem mondható hétköznapi háztartási eszköznek.

A nemzetközi elismerést hozó

Prezi.comegy olyan szoftver, amely az előadás varázsoló Power Point-ot válthatja fel. Szédületes sikerét mutatja, hogy a bemutatása óta már San Franciscóban is nyitottak egy irodát, az üzleti ügyek bonyolítása miatt. Nemrég a Time Magazin a 2009-es év Technológiai díját adta az új szoftver megalkotóinak.

– Mindenki frakkban volt, csak mi nem – mutatta a díjátadó fotóját az ifjú alkotó a közönségnek.

A Studio Metropolitana a Kreatív Város konferencia másnapján a “régi gazdaság “ szereplői számára kezdeményezett egy hasonló eszmecserét a 2011-re való felkészülés jegyében. Törekvéseikkel szerencsére nincsenek egyedül. Korábban már írtunk róla, hogy a

kibővített Szépművészeti Múzeum megnyitását 2011 júniusára tervezik, egy remélhetően sikeres EU elnökség lezárásaként.