Lepra világnapja: hihetetlen, de kétpercenként diagnosztizálnak egy beteget a világban
A lepra kórokozója általában a nem megfelelő higiéniás körülmények között jelenik meg, a fejlett országokra ezért nem jellemző a betegség.
Január utolsó vasárnapja a lepra elleni küzdelem világnapja. Nem is véletlenül, hiszen a világban továbbra is jelen van ez a szörnyű betegség. A következőkben a leprával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat szedte össze az Index.
Előítéletek a lepra körül
Az emberiség egyik legősibb betegségéhez évezredes előítéletek társulnak – írja a portál, felidézve: a lepra Európában a középkor végéig okozott járványos fertőzéseket, majd a 16. századtól fokozatosan kiszorult kontinensünkről. Ma már az emberek 95 százaléka immunis a betegséggel szemben, az elmaradott régiókban, a legnincstelenebbek körében viszont továbbra is felüti fejét a fertőzés. Így Ázsiában, Afrikában, Dél-Amerikában sok millióan szenvednek ma is ebben a betegségben.
Jó hír ugyanakkor, hogy egyes becslések szerint az elmúlt húsz év alatt 100 ezerrel csökkent az esetszám, ennek ellenére még mindig évente mintegy 200 ezer embernél fedezik fel a betegséget. A WHO közlése szerint kétpercenként, naponta 700-800 embernél diagnosztizálnak leprát, akik közül minden ötödik gyerek.
Megbélyegzik a leprás betegeket
Riskóné Fazekas Márta a Lepramisszió – Magyarország igazgatója az Indexnek elmondta, még mindig nehéz pontosan meghatározni, hogy valójában hány ember szenved a betegségtől, mert az érintettek félnek a kirekesztéstől. Azaz sokan megpróbálják elfedni a betegség jeleit.
A szakember kifejtette azt is, hogy azokban a térségekben, ahol a mai napig gyakran megjelenik a lepra, úgy tartják, hogy maga a beteg vonzotta be a kórt, mert biztosan valami rosszat tett. Az istenek és a szellemek átkát így magára vonta. A világon amúgy India tekinthető a legfertőzöttebb területnek, az eseteket 80 százalékát itt fedezik fel. A magyar misszió éppen ezért itt is hozzájárul a lepraszűrő, gyógyító tevékenységéhez.
2-3 millió embert nyomoríthatott meg a lepra
Az Index a cikkében egy nagyon fontos következményre is kitér a leprával kapcsolatban. Eszerint 2-3 millióra tehető azoknak a száma, akik a leprával összefüggő fogyatékossággal élnek, miközben a korai stádiumban gyógyszerrel ez megelőzhető lenne. Ehhez azonban tisztában kell lennie a betegeknek a legelső árulkodó jeljel, ami nem más, mint a külső foltok megjelenése a bőrön, majd az idegkárosodás következtében a területen való fájdalomérzet megszűnése. Ekkor még maradandó károsodás nélkül gyógyítható lenne a betegség. Fontos tudni ugyanakkor azt is, hogy a szűrés elég nehézkes, mivel a fertőzés hosszú ideig, vagyis akár 20 évig is lappanghat. Védőoltás pedig még nincs ellene, noha a Nemzetközi Lepramisszió végez ilyen jellegű kutatási programokat.
A Lepramisszió – Magyarország igazgatója hangsúlyozta, a kórokozó általában a nem megfelelő higiéniás körülmények között jelenik meg, a fejlett országokra ezért nem jellemző a betegség. Riskóné Fazekas Márta külön kiemelte Dél-Koreát, ahol húsz éve még voltak leprás megbetegedések, leprakórházak, de a robbanásszerű életszínvonal-fejlődéssel ezt maguk mögött hagyták. Ahol viszont ez még a mindennapi valóság része, ott naponta a tiszta ivóvíz biztosítása is gondot jelent – mondta a hazai szervezet vezetője.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Joris Bolomey / AFP)