Légkondi tippek: így használja a klímát!
Napok óta 40 fok van, így érthető, hogy ahol van légkondi, ott működtetik is. Ám nem mindegy, hogyan tesszük.
A hőség ellen az egyik legjobb fegyver jelenleg a légkondi. Ha pedig nincs, fontolóra vesszük, hogy érdemes lenne-e beszereznünk egyet. De mi az amire mindenképp érdemes odafigyelnünk ha klíma tulajdonosok vagyunk?
Hőmérséklet
Bár a nagy forróság beköszöntével erős késztetést érezhetünk, hogy jól lehűtsük otthonunkat, vagy irodánkat, fontos észben tartanunk, hogy a drasztikus hőmérséklet változtatás rendkívül káros hatással lehet egészségünkre. Ezért ne állítsunk be a kinti levegőhöz képest 7-8 °C-nál hidegebb hőmérsékletet. Ha kint például 33 °C az árnyékban mért hőmérséklet, akkor a 25 °C-os klimatizált levegőt is kellőképpen hűvösnek fogjuk érezni – írja a klímatenkes.hu.
Ventilátor
Ha csak van rá módunk, a készülék ventilátor-fordulatszámát ne a maximumon működtessük, hanem állítsuk alacsonyabbra a klíma távszabályzójával, vagy okos eszközünk segítségével. Ezáltal elkerülhetjük a hirtelen, nagy légáram okozta megfázást, fejfájást, ízületi fájdalmakat. Kifejezetten fontos ezt megtennünk, ha ismervén magunkat tudjuk, hogy amúgy is érzékenyek vagyunk a huzatra.
Légáram iránya
Sose irányítsuk a légáramot közvetlenül olyan helyre ahol nap közben rendszeresen hosszasan tartózkodunk. Célszerű a készülék helyét már a vásárlás előtt jól átgondolni, és szakember segítségét kérni a lehetséges elhelyezési módokkal kapcsolatban. Egyes klímák már maguk alá is képesek fújni a levegőt. Ez bizonyos kialakításoknál rendkívül kényelmes megoldás lehet.
Tisztítás
Amennyiben készülékünk nincs évenként karbantartva, bekapcsolásával többet árthatunk mint használunk, ugyanis a klíma rendszeres és szakszerű karbantartásának elhanyagolása különböző légúti megbetegedésekhez vezethet, ezenkívül készülékünk hatékonyságát és élettartamát is csökkentheti.
Így hűthető le a lakás légkondi nélkül
Klíma nélkül is enyhíthető a hőség a következő tippekkel.
Klíma nélkül nem könnyű elviselni a forró napokat, de egy-két trükk azért segít a meleg ellen. Az egyik legfontosabb tipp a megfelelő árnyékolás – írja az Egészségkalauz. Munkába indulás előtt mindenképp érdemes becsukni az ablakokat, és behúzni a függönyt vagy leengedni a rolókat. Jó választás lehet a hőszigetelő roló is, mely a nyári hőségben visszaveri a napsugarakat, megakadályozva ezzel a lakást felmelegedését, télen pedig ugyancsak sokat segít abban, hogy nem engedi ki a benti meleget.
A textilek lecserélése is sokat segíthet, akár az ágyneműről, akár ágytakarókról van szó. A könnyebb, pamut vagy lenvászon anyagok kevésbé melegítenek, a világos textíliából készült huzatoknak pedig jobb a légáteresztő képességük. A vastag szőnyegeket is ajánlott nyáron felszedni, mivel ontják a meleget, és csak a hideg időben elővenni őket. Még egy extra trükk: a vízbe mártott nagyobb textileket, mint például lepedőket vagy törölközőket kicsavarva az ablak elé, vagy akár a szoba közepére lógatva lehet elhelyezni. A nedves textil száradás közben hőt von el a levegőtől, így lesz alacsonyabb a szoba hőmérséklete.
Klíma helyett a ventilátor is sokat segít
Olcsóbb, de hatékony megoldás egy ventilátor beszerzése, amikből ma már nagyon széles a választék. A legkorszerűbbek már nemcsak a levegőt keverik, hanem párásítanak vagy hűtenek is. A bekapcsolt ventilátor elé akár egy fém tálba jégkockákat vagy jégakkut tenni, így a kiáramló levegő a jeges hideget fogja tovább fújni, amivel tovább csökkenthető a benti hőmérséklet. Az éppen nem használt elektronikus eszközöket mindenképp érdemes kikapcsolni, és kihúzni a konnektorból.
Ezek ugyanis önmagukban is hőt termelnek, és még ha úgynevezett stand by üzemmódban vannak, akkor is fogyasztanak áramot is. Emellett pedig a hőmérsékletet is növelik. Nyáron érdemes a sütés-főzést is kerülni vagy legalábbis minimálisra szorítani, amiben a menü előzetes megtervezése is segíthet. A helyes szellőztetés is sokat segíthet, olyankor érdemes végezni, mikor még hűvös van, kora hajnalban a legjobb. Ha pedig egyáltalán nem jár a levegő a lakásban, a nyitott bejárati ajtó áltak keltett huzat oldhatja meg a helyzetet.
(Fotó: Shutterstock)