Kim Dzsongun megjelent a TikTok-on, és bemutatta, hogy a nyugati média miket titkol el országáról

Észak-Korea új platformra tört be, ahol propagandáját próbálja terjeszteni országáról. Ezáltal már olyan dolgok miatt lehetünk irigyek az észak-koreai lakosságra, mint például, hogy van esernyőjük, vannak autók az országban, szovjet metrókkal utaznak és vannak hegyeik, amiket a nyugati média nem mutat meg.

2023. február 22., 08:50

Szerző:

Csaknem mindenkinek van esernyője Észak-Koreában. Ingyenes filmnézés Phenjanban, az utcán. Audik, Mecedesek és Hyundaiok a főváros útjain és metrónak a szovjetektől kapott metrószerelvényeket használják – ez csak pár dolog a sok közül, amelyet megtudhatunk Észak-Koreáról egy február elején feltűnt TikTok-profilon. Míg nincs feltűntetve, hogy ezt az észak-koreai rezsim irányítaná, addig ez eléggé valószínű.

Észak-Korea az elmúlt csaknem egy évben elkezdett kisebb-nagyobb sikerekkel feltűnni a Youtubeon és már a TikTok-on is, ahol videókban próbálják bemutatni, hogy országuk mennyire jó. Ezen videók mindegyike propaganda céllal készülnek, ugyanis Észak-Koreában csak nagyon kevés ember használhatja a „globális” internetet, és ők is csak ellenőrzötten. Helyette ott van a Kwangmyong, a csak az országban elérhető intranet.

A 11 éves Song A, akinek a kedvenc könyve a Harry Potter, és YuMi, aki futball-rajongó

Tavaly áprilisban a Youtube-on tűnt fel Song A, aki egy 11 éves, ötödikes lány Phenjanból. Első videójában a bemutatkozása után elmondta, hogy a főváros, ahol él, mennyire gyönyörű, és tele van vidámparkokkal, állatkertekkel, játszóterekkel, amelyeket be is mutat majd. Kedvenc könyve a Harry Potter – mondta Song tört brit akcentussal. Ebben a videóban magyarázta el, hogy anyukája tanította meg angolul.

Észak-Korea másik Youtube-arca a talán húszas éveiben járó Yumi, pedig tavaly augusztusban töltötte fel első videóját, amiben a gyors bemutatkozás után megmutatta mekkora a jégkrém választék az országban. Yumi viszont már nem brit akcentussal teszi ezt, nála érezhető a koreai hangzás.

A videók minősége értelemszerűen középszerűek, mondanivalójuk lapos. Viszont egy dologban kiemelkedőek, ez pedig a hangulatuk. Ugyanis mindegyik videóban tapintható az érzés, hogy minden beállított, megrendezett már-már kellemetlenül.

Song a Munsu strandos vlogjában részletezi, hogy ez a város legnagyobb strandja, amit még egyszer sem tudott teljesen felfedezni, ugyanis olyan nagy, pedig már többször is járt ott. Majd megjegyzi, hogy ez is a főváros legpopulárisabb víziparkja. Ehhez képest a kétrészes videóban talán látni annyi embert, mint a Palatinuson nyitáskor.

Song legutóbbi, hétfői videójában megmutatja, hogyan kell otthon főzni. Azért ő főz, mert „ez az év eleje, amikor az összes anya az országban nagyon elfoglalt”. Mindezt bevágott stockfotók társaságában mondja, amelyek mindegyikén nagyon boldog női orvosokat, gazdákat, szalagmunkásokat láthatunk, szívmelengető. Ebben a csaknem háromperces videóban ezután minden van, beröccenő gázrezsó, ijesztően tiszta konyha, meglepett arc egy rúd párizsi láttán. Az utóbbi párizsis omlettehez kellett, ami mellé Song csinált kettő uborkás, párizsis kenyeret, valamint desszertet, amit nem láthattunk, ugyanis helyette a lány csinált valami mást. Bevallom, nem vagyok nagyon jártas a konyhai eszközök felismerésében, pláne nem a távol-keletiekben, de Song valamilyen eszközt tekert nagyon boldog arccal, majd egy kanálhoz nyúlt, de aztán pofátlanul vágtak egyet a videón, így elképzelésem sincs, hogy mi lehetett a desszert. De arról sem, hogy mi volt az, amit tekergetett. (Ha tudja mi az a tekergetős, konyhai valami, kérem küldje el az info@168.hu címre!)

Frissítés!
Egy kedves olvasónk felismerte a konyhai eszközt a videóban, ami egy rizsmalom. A koreai kultúrában a főtt rizsből ebben az eszközben csinálnak egy pépes állagú édességet.

Észak-Koreában a jövő! Van itt például autó, szovjet metró, utcán filmnézés

Song és Yumi Youtube profilja még úgy néz ki, hogy aktív, viszont ezek nem hoztak olyan nagy számokat, hogy az kielégítse Kim Dzsongun vágyait. Song 24,4 ezer feliratkozóval rendelkezik és a legnézettebb videója alig lépte át a 450 ezer fős megtekintést. Yumi rosszabbul teljesített, neki 13 ezer feliratkozója van, legnézettebb videója pedig 105 ezer megtekintésnél tart. Erre jöhetett a megfejtés, hogy hol lehet igazán sok nézőt találni, és bemutatni, hogy Észak-Korea a legjobb Korea: a TikTokon.

Ez az élet Észak-Koreában csatorna, amely február elején azzal robbant be, hogy megmutatta, hogyan néz ki a phenjani metróállomás. A vonalon pedig még mindig a '80-as években kapott szovjet metrók mennek. Ezt követi egy „vidéki életmód Észak-Koreában 🥰🇰🇵”, amin három gyereket láthatunk, miközben mellettük két ember egy földet művelnek eléggé lesoványodott tehenekkel. 

Picit ismerkedünk a TikTok adminnal is, ugyanis egy videóban megmutatja a mindennapos reggeli sétáját, ami nagyon csöndes és megnyugtató – mindezt a kb. Hungária körút szélességű út közepén, amin egy autót sem látni. 

Egy másik videóban megmutatja a szovjet metróhoz hasonlóan különleges villamost is, valamint a munkából hazatérő embereket, amiből csak úgy árad az apátia. De ezt a hangulatot gyorsan megváltoztatja a következő, amiben megcsodálhatjuk, hol tart az észak-koreai mobiljátékipar – valahol 2009 környékén. Ezután megkapjuk a talán egyetlen nem kihalt hangulatú videót a városról, amelyhez zenei aláfestésként Calvin Harris üvölti fel, hogy „when I met you in the summer”.

Egy másik videóban bemutatják hogy a nyugati média mit nem mutat meg Észak-Koreáról:

a hegyeit.

Ezek után jönnek a felvágó, informatívnak ható videók, amiben bebizonyítják, hogy Észak-Koreában igenis vannak autók, sőt olyan márkákkal is lehet találkozni, mint Audi, Mercedes és Hyundai. Majd a videóban láthatunk egy 2012-es Audi Q7-et és egy vele egyidős Mercedes E-200-at. A csaknem egyperces videóban összesen négy bevágás van, ebből három az úton, egy pedig a parkolóban lett felvéve. Összesen így láttunk 11 autót, négy taxit és négy buszt – mindezt a délutáni órákban, a fővárosban.

Egy másik videó azt bizonygatja, hogy Észak-Korea a jövő, ugyanis ingyen vetítenek filmeket az utcán és bárki nézheti őket a februári hidegben. Vasárnapra viszont kifogyhattak az olyan luxusok felmutatásából, mint az autó és az utcán filmnézés, ugyanis egy videó azt bizonyítja, hogy csaknem mindenkinek van esernyője Észak-Koreában.

@northkoreanlife Watching movies for free in Pyongyang, North Korea is in the future! 😍🇰🇵 #foryou #fyp #city #pyongyang #xyzbca ♬ original sound - Life In North Korea ❤️🇰🇵

Nézettség szerint viszont a TikTok jobban fekszik a rezsim számára, mint a Youtube, ugyanis februári indulásuk alatt már 186 ezer követőn vannak túl, legnézettebb videójuk pedig meghaladja a 28 milliót. Ide gyakrabban is töltenek fel videókat.

Míg Észak-Korea TikTok-on először próbálkozik, addig a Youtubeon nem először próbálják terjeszteni propagandájukat. 2017-ben a YouTube leszedte az állami észak-koreai hírcsatornát, az Uriminzokkirit és a Tonpomail csatornát. Majd később egy Echo of Truth nevű YouTube-csatorna is feltűnt, amelyet állítólag egy észak-koreai lakos, Un A. működtetett. Ő is a mindennapi életét mutatta be videón keresztül, de a csatornáját végül 2020 végén törölték.

(Fotó: STR / KCNA VIA KNS / AFP)

A galuska a magyar konyha egyik legfontosabb körete, amit levesbetétként és önálló ételként is fogyasztanak. Sokan mégis keverik a nokedlivel és csipetkével. Lássuk a különbséget, és a tökéletes galuska receptjét!