5 módszer, ami életben tartja a szobanövényeket, amíg elutazik a család

A szobanövények nem utazhatnak velünk a nyaralásra, de a távollétünkben is igénylik az öntözést.

2025. július 9., 16:32

Szerző:

Sokan egész évben dolgoznak és csak a nyári időszakban vesznek ki szabadságot. Ezidő alatt akár hosszabb időre is szeretünk elutazni, ám adódik a kérdés: az egész évben nagy gonddal ápolt szobanövényekkel mi lesz, amíg mi a tengerparton napozunk vagy hegyeket mászunk. Víz, fény és gondoskodás nélkül sok szobanövény megsínyli a nyaralás miatti távollétet, de egy kis felkészüléssel elkerülhetjük a legrosszabbat. Mit tegyen, aki nem akar hazaugrani a tengerpartról virágot locsolni?

1. A szobanövényeket akár hosszabb ideig is ellátják vízzel a vízadagolók

Az egyik legegyszerűbb és legkényelmesebb megoldás a kerámiagolyós vagy műanyag vízadagoló használata. Ezeket vízzel feltöltve a növény földjébe szúrjuk, és fokozatosan engedik ki a nedvességet a talajba. Akár 1-2 hétig is képesek ellátni a növényt vízzel, és nem igényelnek semmilyen elektromos vagy mechanikus rendszert.

2. Vizes tálcás módszer

Tegye a cserepes növényeket egy nagyobb tálcára vagy kádba, amelybe néhány centi vizet enged. A cserepek alján lévő lyukakon keresztül a növények alulról szívják fel a nedvességet, így nem kell attól tartani, hogy túlöntözi őket. 

Ha sok növény van a lakásban, akkor azok a fürdőkádban, zuhanykabinban is elhelyezhetők átmenetileg. Fontos, hogy előtte takarítsuk le a sampon, tusfördő, vízkőoldó maradványokat. A dugót bedugva feltölthetjük a kádat néhány centiméteri magasságig vízzel, de több ne legyen, mert attól károsodhat a növények gyökere. És persze a cserepek alul legyenek lyukasak.

3. Saját készítésű önöntöző palack

Egy egyszerű, mégis hatékony megoldás, különösen néhány napos távollét esetén a saját készítésű öntöző palack. Fogjon egy üres ásványvizes palackot, töltsön bele vizet, fordítsa fejjel lefelé, és szúrja bele a növény földjébe. Kisebb cserepek esetén a kupakot kell kilyukasztani néhány helyen, hogy lassabb legyen a víz áramlása. 

4. Árnyékos helyre költöztetés

A meleg nyári napokon a növények kevesebb vízzel is beérik, ha árnyékos, hűvösebb helyre tesszük őket. Engedje le a redőnyt vagy helyezze a virágokat északi fekvésű szobába. A kevesebb napfény kisebb párolgást eredményez.

5. Barát, szomszéd, rokon

És végül a legbiztosabb megoldás, ha megbíz valakit, aki szintén ápol otthon szobanövényeket és hetente egyszer-kétszer ránéz a virágokra. Érdemes kiírni egy kis cetlit is, melyik növényt hányszor kell locsolni, így elkerülhetők a félreértések.

(Fotó: Unsplash)