Kanadában lángra kaptak az erdők, nem kap levegőt Chicago és az egész Közép-Nyugat

Az Egyesült Államok középső és északi részén ismét levegőminőség-riasztást adtak ki helyi idő szerint kedden a Kanadában továbbra is lángoló erdőtüzek miatt.

2023. június 28., 08:29

Szerző:

A Nagy-tavak vidékére újra nagy koncentrációban sodort füstöt a légáramlás, így Minnesota, Michigan és Wisconsin államokban riasztást, illetve figyelmeztetést adtak ki. Minneapolis és St. Paul nagyvárosokban a füstköd ismét megjelent az utcákon, Chicagóban a környezetvédelmi hatóság az egészségtelen kategóriába sorolta a levegőminőséget, ami azt jelenti, hogy a finomrészecske tartalom értéke az 500-as skálán eléri a 200-at. 

Chicago vezetése azt kérte a lakosságtól, hogy a gyerekek, idősek és krónikus betegségben szenvedők lehetőleg tartózkodjanak zárt helyen. 

A meteorológiai előrejelzés szerint kedd éjszaka a füstöt tartalmazó levegő tovább terjed Illinois, Indiana és Kentucky államok felé. 

A kanadai hatóságok azt közölték, hogy az országban jelenleg változatlanul mintegy 400 erdőtüzet tartanak nyilván, aminek mintegy fele nincs a tűzoltók ellenőrzése alatt. 

A hétfői összesítés szerint idén eddig már több mint 76,1 ezer négyzetkilométernyi erdő égett le Kanadában, ami már meghaladja az 1989-es rekordot, ami akkor 75,6 ezer négyzetkilométer volt. 

Két hete az időjárási viszonyok miatt az Egyesült Államok szinte teljes keleti részét alacsony magasságban beborította a kanadai erdőtüzek felől érkező füstköd, ami miatt a legmagasabb szintű levegőminőség-riasztást adták ki a hatóságok a többi között New York, Philadelphia és Washington városokra.

(Kiemelt képünk: Chicago látképe a John Hancock épület 360 Chicago kilátóteraszáról a várost elborító kanadai erdőtűz füstje mellett, 2023. június 27-én, az Illinois állambeli Chicagóban. Fotó: KAMIL KRZACZYNSKI / AFP)

Az elvitetett falevél hiányzik a kertből, mert nem lesz, ami megkösse a nedvességet, elveszíti a tlajas a szerves tápanyagtartalmát, amit azután súlyos összegekért vásárolt, trágyával vagy humusszal pótlunk vissza, ráadásul lenullázuk a kert karbonraktárát is.