Az EU tagállamai nem értenek egyet a glifozát engedélyének megújításáról

Az uniós tagállamok nem jutottak minősített többségre a glifozát engedélyének újbóli jóváhagyásának kérdésében.

2023. október 13., 15:38

Szerző:

Az uniós tagállamok nem jutottak minősített többségre a glifozát engedélyének újbóli jóváhagyásáról az SCoPAFF mai ülésén – számol be róla a pan-europe.info.

Simon Gergely, a PAN Europe vezető szakpolitikusa szerint: „Ez egy fontos jelzés. Igazat ad az európaiak aggodalmának a növényvédő szerek egészségre és környezetre gyakorolt hatásával kapcsolatban. Független tudósok széles köre fejezte ki aggodalmát, és tanulmányaik a glifozát használatának súlyos negatív hatásait mutatják. A glifozát újbóli jóváhagyása sérti az EU növényvédőszer-törvényét, amely szerint az egészség és a környezetvédelem az első helyen kell, hogy álljon. Kétség esetén az elővigyázatosság elvére kell hivatkozni.”


A tagállamok a következő hetekben a fellebbviteli bizottságban újra szavazhatnak a Bizottság újbóli engedélyezésre vonatkozó javaslatáról. A Bizottság várhatóan kiigazítja a javaslatot. Ha ismét nem születik minősített többség, akkor a Bizottság saját hatáskörben dönt.

(Kiemelt képünk illusztráció via Pixabay)

 

A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és az Országos Vízügyi Főigazgatóság közös, a Hidrológiai Közlönyben megjelent tanulmánya szerinte egyértelműen látszik a Balaton sótartalmának növekedése.

Hétfő éjjel jelent meg az a kormányrendelet a Magyar Közlönyben, amelyben január elsejétől betiltja az erkélynapelem telepítését Magyarországon a kormány. A jogszabály a szélerőművek telepítésénél is új szabályokat léptet hatályba.

A Mount Everest megmászása mindig is nagy teljesítmény volt, de úgy tűnik, hogy a feladat egyre nehezebbé válik: kutatók szerint az Everest egyfajta növekedési hullámot él át, vagyis egyre magasabb.