Világjárvány lehet a közép-afrikai sárgalázjárványból

A Kongói Demokratikus Köztársaságban júniusban jelentették be, hogy a sárgalázjárvány átterjedt az országba Angolából, ahol a járvány decemberi kitörése óta legalább háromezer sárgalázgyanús esetet és a betegséghez köthető háromszázhatvan halálesetet regisztráltak. A Save the Children nevű nemzetközi segélyszervezet szerint akár világméretű járvány is lehet a vírus gyors terjedése miatt.

2016. augusztus 16., 09:41

Kongóban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 2269 sárgalázgyanús esetet jelentettek, emellett 16 halálesetet. Angolában már nyolcmillió ember kapott védőoltást a kór ellen. Az országban a WHO szerint hamis oltási bizonyítványok miatt szabadulhatott el a sárgaláz.

A WHO Kongóban is nagyszabású védőoltási programot indított, 12 millió embert akarnak beoltani. Az oltásnak már júliusban el kellett volna kezdődnie, de az oltóanyag és a injekciós fecskendők hiánya miatt ez csak ezen a héten kezdődik el.
A fenyegető oltóanyaghiány miatt a WHO azt javasolta, hogy a járvány gyors leküzdése érdekében az oltóanyag szokásos – életre szóló – adagjának ötöde is beadható szükség esetén, mert egy ideig ez a mennyiség is véd.

A sárgalázat a dengue- és a zikalázhoz hasonlóan szúnyogok terjesztik, de lefolyása sokkal veszélyesebb a másik kettőnél, és a súlyos állapotba kerülő, kórházi kezelésre szorulók körében a halálozási arány 75 százalék. A kór többnyire lázzal, izomfájdalmakkal, rosszulléttel, hányingerrel jár, de veseelégtelenséghez és halálhoz is vezethet – írja az MTI.

Tényleg meghosszabbítható az élet a biohacking segítségével, vagy ez csak egy hangzatos áltudomány? Mikor özönlik el Magyarország utcáit a kiborgok és a transzhumánok? Már elérhetők az MVM Future Talks tudományos sorozat nagyköveteinek dokumentumfilmjei, amelyekben olyan neves tech innovátorok szólalnak meg  az „örök élet” lehetőségeiről, mint Giulia Enders, Teemu Arina, Ulbert István vagy  Joe Cohen.