Végtelen mélységek energiatitkai

A southamptoni egyetem oceanográfiai központja 2010-ben a Karib-tengeri Kajmán-szigeteknél végzett mélytengeri kutatást a James Cook hajó fedélzetéről. Doug Connelly, az expedíció vezetője és kollégája, Jon Copley a Nature Communications-ben számoltak be munkájuk eredményeiről. ()

2012. február 6., 15:44

Harminc évvel ezelőtt ez a hely még ismeretlen volt. Akkortájt fedezték fel mintegy 4 ezer km-re innen az Atlanti óceánban az első tengeralatti meleg forrásokat és az ott élő flórát faunát. Most a Kajmán-szigeteknél az Autosub6000 tenger alatti robot és a Hybis szintén fantasztikus világot talált. Tengeralatti forrásokat, amelyekből 450 fokos, ásványokban gazdag víz bugyog, kéményeket, amelyek sötét, forró folyadékot lövellnek a magasba.

Ezek úgy jönnek létre, hogy a tengerfenéken repedések keletkeznek, amelyekbe belefolyik a tengervíz, majd a mélységben felforrósodva tör elő olyan ásványokkal dúsulva, mint a metán és a kén. És ebben a fantasztikus környezetben nyüzsögnek a különösnél különösebb élőlények. Olyan az egész, mintha egy másik planéta lenne, amelyben az élet más szabályok alapján fejlődik. Kihívás arra az axiómára, amely szerint a fény és az oxigén nélkülözhetetlen az élethez. Odalent nincs fotoszintézis, a baktériumok és mikroorganizmusok ezekkel az ásványokkal táplálkoznak.

Szellőrózsák élnek a források mellett, egy furcsa rákból, amelynek sajátossága, hogy nincs szeme, hanem a hátán lévő fényérzékelő segítségével tájékozódik a félhomályban, kétezer is szorong egy négyzetméteren. Él lent kígyóformájú hal, különös formájú csiga.

A látottak alapján a kutatók könnyen el tudják képzelni, hogy az élet a tenger fenekén kezdődött, hogy aztán lassan-lassan közeledjen a szárazföldhöz.

Forrás:

http://www.energiacentrum.com/