Tűzgolyó jelent meg Skócia és Észak-Írország felett

Tűzgolyót figyeltek meg Skócia és Észak-Írország egén, a jelenség feltehetőleg a SpaceX amerikai űrkutatási vállalat műholdprogramjának légkörben elégett űrszemete volt – közölte csütörtökön a The Guardian brit napilap online kiadása csillagászokra hivatkozva.

2022. szeptember 15., 18:54

Szerző:

A fényjelenséget szerdán helyi idő szerint este tíz óra körül észlelték nagyjából húsz másodpercig. Csaknem nyolcszáz bejelentés érkezett a tűzgolyóról Skóciából, Észak-Írországból és Anglia északi térségeiből. Videófelvételeken a délről északnyugati irányba haladó objektumot lehetett látni, ahogy széttöredezik. 

John Maclean, a brit Királyi Csillagászati Társaság tagja szerint nagy valószínűséggel űrszemétről lehetett szó, s ez feltehetően Elon Musk amerikai multimilliárdos SpaceX nevű űrkutatási vállalatának egyik Starlink műholdjától származott, amelyet egyébként is a nap folyamán irányítottak volna a Föld légkörébe. 

Az objektum túl lassan haladt ahhoz, hogy meteor lehessen – mondta. A meteorok ugyanis rendszerint csaknem óránként 130 ezer kilométeres sebességgel hatolnak be a légkörbe, míg az űrszemét jóval lassabb, óránként legfeljebb 48 ezer kilométeres sebességet ér el, így hosszabb ideig látható az égbolton – magyarázta a csillagász. 

A Starlink projekt célja, hogy nagy sebességű internetet biztosítsanak műholdak ezrei segítségével. A rendszer viszonylag drága, de ott ad hozzáférést, ahol kábeles kapcsolat nem lehetséges. A műholdakat úgy tervezték, hogy a légkörbe lépve elégjenek. 

Maclean szerint, ha volt is törmelék, az valószínűleg az Atlanti-óceánba zuhant a Hebridák térségében. A 2,8 méteres Starlink-műholdak egyébként is túl kicsik, hogy veszélyessé váljanak a földön, mert rendszerint elégnek a légkörben. 

A SpaceX egyelőre nem reagált megkeresésekre.

(Kiemelt képünk illusztráció: Egy csillagász ellenőrzi távcsövét a részleges napfogyatkozás előtt az észak-angliai Scarborough-ban 2015. március 20-án. Fotó: OLI SCARFF / AFP)

Csütörtök este szabadszemmel is megfigyelhető a holdsarló és a Fiastyúk együttállása. A Jupiter fölött járó Uránusz és alatta a Pons-Brook üstökös már egy kézitávcsővel is megfigyelhető, továbbá két csillagfedés is látható lesz – tájékoztatott a Svábhegyi Csillagvizsgáló.