Szuper-számítástechnika a hazai meteorológiában

Az Országos Meteorológiai Intézet immáron három éve használja azt a szuperszámítógépet, melynek köszönhetően sokkal gyorsabb és pontosabb előrejelzéseket tudnak készíteni.

2014. augusztus 18., 15:39

Az időjárás alakulása iránti érdeklődés növekedésének egyik ékes példája, hogy míg az előrejelzések egykoron a hírműsorok részeit képezték, ma már önállóan jelennek meg a televíziók, rádiók, magazinok felületein. A háttérben az emberek biztonságérzete áll. Ki ne szeretné előre tudni, hogy másnap milyen időre számíthat vagy hogy a nyaralás alatt vajon esik-e az eső vagy sem. A meteorológiai előrejelzések egy részről kiszámíthatóbbá teszik életünket, a 2006-os tragédia bebizonyította, biztonsági szempontból is mennyire fontos, hogy az időjárási változásokra időben fel tudjunk készülni.

Az Országos Meteorológiai Intézet budai létesítményében 2011 augusztusában helyezték üzembe azt a szuperszámítógépet melynek köszönhetően pontosabbá és gyorsabbá vált az előrejelzés menete. Az új rendszert az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében a Környezet és Energia Operatív Program pályázati lehetőségeit kihasználva vásárolták meg. Az új gép 14 ezer milliárd műveletet végez másodpercenként, a korábbi rendszernél 18-szor gyorsabb. Ráadásul sokkal részletesebb előrejelzést tud adni, hiszen nem a 7 régiós rendszerből indul ki, hanem 174 kistérségre képes gyorsabb és részletesebb előrejelzést adni – számolt be róla a Híradó.hu.

A rendszer a nagy mennyiségű esőre, hóra, a hőhullámra, rendkívüli hidegre, a tartós sűrű ködre és a talaj menti fagyra is ki tud adni speciális figyelmeztetést, ha az legalább egy átlagos megyényi területre várható. A riasztásokban a mára már jól ismert három veszélyességi szintű, a sárga, a narancs és a piros figyelmeztetést használó rendszert alkalmazzák. A rendszer a nap 24 órájában működik, háttértárát és magát a gépezetet is úgy tervezték, hogy akár üzem közben is lehessen benne alkatrészt cserélni.

A szekrénnyi nagyságú berendezés belsejében 280 darab négymagos Intel-processzor és 3,3 terabájt memória dolgozik. Így a rendszer 3-4 perc alatt el tud végezni egy olyan előrejelzési számítást, ami elődjének akár órákba is telt.

Tényleg meghosszabbítható az élet a biohacking segítségével, vagy ez csak egy hangzatos áltudomány? Mikor özönlik el Magyarország utcáit a kiborgok és a transzhumánok? Már elérhetők az MVM Future Talks tudományos sorozat nagyköveteinek dokumentumfilmjei, amelyekben olyan neves tech innovátorok szólalnak meg  az „örök élet” lehetőségeiről, mint Giulia Enders, Teemu Arina, Ulbert István vagy  Joe Cohen.