Szemtől szembe

Baráti szomszédok vagyunk dr. Pongrácz Mária szemésszel és férjével, az OB1-es vízilabdás Mátyás Zoltánnal.

2014. szeptember 12., 08:09

Gyorsan megismerkedtünk, úgy történt, hogy Mária egyszer csak megvizsgált a liftajtóban. Amikor ugyanis beköltöztek a házba két kislányukkal, összefutottunk a földszinten, vártuk a felvonót, köszöntünk, kezet nyújtottunk, mondták, ők az új lakók, majd Mária mélyen a szemembe nézett, s kedves határozottsággal így szólt: „Elég száraz a szeme, kezdeni kellene ezzel valamit, adok szemcseppet rá.”

Tényleg jobban látok azóta, használom a cseppeket rendszeresen, járok kontrollra is hozzá.

Pongrácz Mária szemészorvos nemrég nyitotta új szakrendelőjét a Tátra utca 12/B-ben, ahol a fonalbolt volt régen. A szemészet-optika mottója: „A szemvizsgálat nem csak látáskorrekció.” Azt mondja a doktornő, szemünk sokat elárul rólunk, nem is csak a „lélek tükre”, hanem a szervezetünké, ezért is fontos, hogy évente-kétévente felkeressünk egy szemészt – még akkor is, ha nincs panaszunk a látásunkra.

„A szemfenéki érhálózatból, ahogyan az erek kanyarognak, az artériák és vénák kereszteződnek, az ereket érintő különféle betegségekre következtethetünk. Például magas vérnyomásra, cukorbetegségre, szív- és érrendszeri betegségekre, azok stádiumára.”

A doktornő gyerekekkel és felnőttekkel is foglalkozik. Családi szemész az Újlipótvárosban. Gyakran megesik, hogy anyukák, apukák is visszatérnek hozzá, miután a gyereküket már megvizsgálta. Pongrácz Mária hangsúlyozza: lényeges, hogy a szülők már a féléves-egyéves gyereküket elvigyék szemészeti szűrésre. Sokszor megesik ugyanis, hogy csak felnőttkorban derül ki valakinél a kiskori rejtett kancsalság vagy tompalátás, amely gátolja a térlátás kialakulását. Idejében, gyerekkorban viszont kezelhetők e szembajok.

Pongrácz Mária rajong a szakmájáért, a pácienseiért, különösen a gyerekekért. A Tátra utcában szakrendelői szintű a szemészeti szolgáltatása.

Karácsony Ágnes