Sötét folt tartja izgalomban a tudósokat

A New Horizons űrszonda furcsa, sötét foltot szúrt ki a Plútó termetes Kharón holdjának pólusánál, ezzel tovább szítva a kutatók kíváncsiságát júliusra tervezett közeli randevúja előtt.
Ezenfelül többféle tereptípust is észlelt a Plútó ama féltekéjén, amelyet július 14-i elrepülésekor 12 500 kilométeres távolságból szemügyre tud majd venni. Az újonnan kiszúrt képződmények, amelyeket a május 29. és június 19. között készült fotókon örökített meg, a közzétett Plútó–Kharón-videón is kivehetők.

2015. június 24., 13:37

A június 23-i tájékoztatóban a kutatók azt is bejelentették, hogy a szonda június 14-én sikeres pályamódosító hajtóműbegyújtást végzett el, amely ideális pozícióba helyezi majd a törpebolygó és holdjai megfigyeléséhez. A begyújtás előtt olyan pályán haladt, hogy a tervezettnél körülbelül 80 másodperccel korábban ért volna el a Plútót. Mivel óránkénti 51 500 kilométeres sebességgel suhan, így az alig 80 másodperc is jó néhány száz kilométerrel térítheti el célpontjától – írja a

Híradó.hu.

Alan Stern, a misszió vezetője kifejtette, a korrekció sikerült, a szonda a megfelelő pályán van, hogy július 14-én rögtön elérje a 100 x 150 kilométeres, kijelölt régiót. Viszont előtte valószínűleg szükség lesz még egy pályamódosításra.

A múlt héten megállapították, hogy a kívánt pályán nincsen törmelék vagy por. Eme esetben is az óránkénti több mint 50 ezer kilométeres sebesség magával vonja, hogy egy viszonylag apró kőzet is súlyosan károsíthatja a készüléket, amely ráadásul nem kapott „golyóálló bevonatot”. A legutóbb űrszemétkutató misszió volt az eddigi legrészletesebb, és nem lelték potenciálisan veszélyes objektumok nyomát.

A keresés során új Plútó-holdakat is kerestek, de egyelőre nem leltek. Ezt a kutatást viszont a közeli randevú előtt is folytatják, hátha találnak még a már ismert öt szatellit mellett néhány másikat.

A Plútó a Neptunusz mögött elterülő Kuiper-öv egyik legnagyobb ismert objektuma. (A régió a kutatók szerint több százezer sziklás, jeges objektum otthona.) Mivel a törpebolygó átmérője a földiének kevesebb mint egyötöde, és átlagosan 5,9 milliárd kilométerre kering a Naptól, még a legnagyobb teljesítményű földi vagy Föld-közeli teleszkópokkal sem lehet felszínének legtöbb részletét kiszúrni.

A New Horizons lesz az első emberkéz alkotta készülék, amely közelről szemügyre veszi, új információt nyújt pontos méretéről, légköri összetételéről, a felszínén lévő jegek kompozíciójáról és topográfiájáról. A kutatók úgy hiszik, igen dinamikus világot találnak majd.