Samu-nap – Lábnyomokat és állatcsontokat nézhetünk közelről Vértesszőlősön

Lelőhelytörténeti séta és állatcsont-bemutató is lesz idén a Samu-napon, amelyet minden évben megrendeznek a Magyar Nemzeti Múzeum Vértesszőlősi Régészeti Bemutatóhelyén.

2023. augusztus 11., 15:43

Szerző:

Augusztus 19-én egész nap szakmai előadásokkal és családi programokkal várják az érdeklődőket a rendezvényen, amelyet minden évben az 1968-ban befejeződött ásatás évfordulója alkalmából rendeznek meg – közölte a Magyar Nemzeti Múzeum pénteken.

A vértesszőlősi kiállítóhelyen látható az a Közép-Európában egyedülálló régészeti leletegyüttes, amelyben édesvízi mészkőrétegekbe zárva maradtak meg az ősember mindennapi életének nyomai. A családi napon a szakértők ezeket a leleteket mutatják be. 

Lengyel György régész a lelőhelyek és a kőpattintás érdekességeiről tart előadást, majd tárlatvezetés lesz az I-es és a III-as lelőhelyen. Ez utóbbin idén először láthatják testközelből, üveg falak nélkül az ősállatok lábnyomait az érdeklődők. 

Tartanak továbbá előadást a régészeti eszközök fejlődéséről, egy minikiállítás keretében bemutatják a vértesszőlősi lelőhely történetét, a jégkor állatvilágát pedig az archeozoológusok szakmai előadás és állatcsont-bemutató keretében szemléltetik. 

Családi tárlatvezetéseken megelevenedik a park története, láthatók lesznek a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből való ősembermásolatok. A gyerekek kézműves foglalkozásokon levél-, kagyló- és csiganyomatokat készíthetnek gyurmából, testfestők segítségével pedig ősemberré is változhatnak. 

Lesz ezen felül ásatási szimuláció a régészhomokozóval, valamint a bemutatóhely történetéhez kapcsolódó filmvetítésekre is várják az érdeklődőket. 

A geocaching-játékon a Magyar Nemzeti Múzeum legújabb kiállítóhelyére, a budapesti római kori Campona Victrix régészeti parkba lehet belépőjegyeket nyerni.

(Kiemelt képünk: A vérteszőlősi őstelep. Fotó: Wikimedia Commons/Kiss Tamás - Kit36a)