Mobilcsend hétfő reggelig

Vajon milyen lehet egy hétvége mobil és internet nélkül? Önök el tudják képzelni? Nos, néhány diák sem tudta, hát kipróbálta. Az eredmény több, mint meglepő.

2020. március 4., 06:41

Szerző:

Rengeteg szülő panaszkodik, hogy a gyerekük nem teszi le az okostelefont, a készülék szinte kezükhöz nőtt. A felkelés pillanatától kezdve hurcolják magukkal, alig várják, hogy iskolai szünetben elővegyék, edzés után újra kézbe foghassák. Az orvostudomány már azonosította az állandó mobilozás miatti tartáshibát („sms-nyak”), a gerincbántalmakat, és az elalvás előtti képernyőfény által okozott alvászavart. Pszichológusok, szociológusok, generációkutatók vizsgálják azokat a fiatalokat, akik okostelefonokkal nőnek fel – az állandóan a kezük ügyében lévő készülék ugyanis hat a pszichéjükre, kapcsolataikra.

"Miért boldogtalanabbak és felkészületlenebbek a felnőtt életre?" – kérdezi Jean M. Twenge generációkutató az iGeneráció – Akik közösségi médián és okostelefonon nevelkedtek című könyvében, utalva arra, hogy ezeknek a fiataloknak már a középiskola elkezdése előtt volt Instagram-oldaluk, és "nem emlékeznek az internet előtti időkre”. Vagyis: minden őket megelőző generációtól különböznek. Őket nevezi a szerző iGenerációnak.

A budapesti Eötvös József Gimnáziumban most különleges kezdeményezés indult útjára. Az ötlet a gyerekektől érkezett, de egy tanár fogékonysága kellett ahhoz, hogy felkarolja és a diákokkal közösen programmá fejlessze...

 

A cikk teljes változatát a március 5-én megjelenő 168 Órában olvashatja!