Kifulladt a pixelháború
Hosszú évekig a digitális fényképezőgépek tudását egyetlen szempont alapján mérték: hány megapixeles a masina? Mára a gyártók és vásárlók is kezdik belátni: a magasabb felbontásért dúló harc értelmetlenné vált. A pixelszámot a nagyközönségnek szánt gépek esetében nincs miért tovább növelni, a digitális fotográfia meglepő új irányt vehet.
Bő egy évtized alatt bámulatos fejlődésen mentek át a digitális fényképezőgépek. Az első mindenki számára elérhető eszköz 1990-ben jelent meg a piacon. A Dycam Model 1 megmosolyogtatóan kicsi, mindössze 0,01 megapixeles felbontásra volt képes. A 320x240 pixelből összeálló, fekete-fehér felvételekből 32-t tudott tárolni memóriájában. 1997-ben jelent meg az első, nem profi fotósok számára készült készülék, amely átlépte a bűvös egy megapixeles határt.
A fejlesztés ezután rohamtempóban zajlott: 2002-ben 4-5 megapixeles fényképezőgéppel kattintgathatott a hétköznapi felhasználó, két évvel később már 8 megapixelt is tudtak a csúcsgépek. A kompakt digitális fényképezőgépek között ma már általános a 10-12 megapixeles felbontás.
Nem szégyen a retró
A több megapixel persze önmagában nem jelent jobb képminőséget. A képérzékelő chipek mérete nem változik, a megapixel-hajsza miatt azonban egyre több, egyre kisebb szenzort kell a mérnököknek rájuk zsúfolni. A kisebb érzékelők kevesebb fényt regisztrálnak, emiatt a zajszint emelkedik, az érzékenység csökken. A zajt speciális képfeldolgozó áramkörökkel próbálják visszafogni, ami gyakran a kép részleteinek elvesztéséhez vezet. Így fordulhat elő, hogy egy 10 megapixeles gép adott esetben nem produkál jobb képminőséget, mint egy 6 megapixeles.
A gyártók többsége nehezen változtat a bevált recepten: a vásárlók eddig ugyanis készek voltak évente lecserélni gépüket egy két megapixellel nagyobb felbontásúra - noha a különbség alig észrevehető. Most mégis történt valami: Akira Watanabe, az Olympus cég stratégiai igazgatója nemrég bejelentette, kiszállnak a pixelháborúból. Úgy nyilatkozott: 12 megapixel bőven elég a legtöbb fotós feladathoz, a cég fejlesztési stratégiájában ezentúl a színhűség javítása és a jobb fényérzékenység kerül előtérbe.
Fókuszban a szoftver
A megapixel-hajsza kifulladásával a kameragyártók számára nem marad más, mint hogy elvégezzék az apró finomításokat. Új dimenziókat a digitális fényképezésben a számítógépes alkalmazások nyithatnak - írta a New Scientist.
Ezek egyike a Photosynth, mely fotókból készít 3D-s látképet. A Microsoft programjának lényege, hogy egy adott helyszínen készített fotóinkat elemezve megkeresi a képeken az azonos részleteket, és egy három dimenziós, bejárható világot alkot. Íme a Barack Obama beiktatásakor készült képek alapján alkotott háromdimenziós tér:
Újszerű alapokra helyezi a panorámafotózást a Carnegie Mellon Robotics Institute, a NASA és a Google segítségével kifejlesztett Gigapan eljárás. A szokványos fényképezőgépekkel is működtethető rendszer lényege a különleges fotóállvány. A precíziós motoroknak köszönhetően pontosan kiszámolja a kamera dőlésszögét, majd egy szoftver segítségével összeállítja az akár több száz felvételes sorozatot.