Így gondozd a mikulásvirágodat
A karácsonyi lakás dísze a mikulásvirág. Kevesen tudják, honnan is származik és hogyan kell gondozni ahhoz, hogy egész éven át gyönyörködhessünk benne.
A mikulásvirág Közép-Amerikából származik. Az aztékok festőanyagként használták piros leveleit. De gyógyereje folytán lázcsillapításra is alkalmas volt. Eredeti élőhelyén orgonabokor méretűre nő. Meglepő, de a kutyatejfélék családjába tartozik.
A dísznövény világos helyiségben, szobahőmérsékleten jól fejlődik, de nem kedveli a túlzott meleget. Naponta permetezzük meg a leveleit, hetente egyszer öntözzük meg, de a legjobb, ha a cserepet vízzel teli vödörbe tesszük és hagyjuk, hogy a föld megszívja magát. Havonta egyszer tápoldatozzuk.
A mikulásvirág tél végén elkezdi hullatni a leveleit, de ez nem jelenti azt, hogy elpusztul, csak pihen. Ekkor tegyük hűvösebb helyre és ritkábban öntözzük.
Májusban a kopár ágakat harmadáig vissza kell metszeni és a növényt friss földbe kell tenni. Ezután már hetente-kéthetente lehet tápoldatozni, így nyár közepére sok új hajtás fejlődik rajta. Elősegíti fejlődését, ha szeptemberig kinn tartjuk a növényt a kertben, laza lombú lomb alatt, szűrt fényben.
A levélszínesedés titka: óvni kell a növényt a mesterséges fénytől. Este takarjuk le vagy vigyük sötét helyiségbe.
Szaporításához a nyári hajtásokból le lehet választani 10-12 centiméteres ágakat, amelyek néhány hét alatt meggyökeresednek.