Focipályán gyakorlatilag nem terjed a koronavírus, derül ki egy új kutatásból

1300 fertőzésgyanús esetből mindössze 2 volt olyan, ahol nem tudják teljesen kizárni, hogy a pályán történt a fertőzés.

2021. november 2., 18:59

Szerző:

Minimális az esélye annak, hogy a focisták a futballpályán átadják egymásnak a koronavírust. A fertőzés szempontjából releváns testi kontaktusok ugyanis ritkák a játék során, és rövid ideig tartanak – derül ki a British Journal of Sports Medicine című tudományos folyóiratban bemutatott tanulmányból. A kutatók 21 meccs esetében elemezték részletesen a mérkőzésen készült videofelvételeket, majd végeztek végeztek kontaktkutatást – ezek alapján határozták meg a fertőzés releváns útvonalait, írja az MTI. 

A 2020 augusztusa és 2021 márciusa között zajló kutatás során összesen 1300 fertőzésgyanús esetet elemeztek. Ezek közül 104 esetet vizsgáltak, amelyeknél nagy valószínűséggel egy fertőző futballista vett részt egy mérkőzésen, vagy tréningen. Az esetek közül azonban csak 2 olyat találtak, amelynél nem tudják teljességgel kizárni a focipályán történt fertőzés lehetőségét. „Ugyanakkor mindkét esetben történhetett a fertőzés magántalálkozó vagy tömegközlekedés során, illetve a munkahelyen” – olvasható a Bázeli Egyetem keddi közleményében.

A szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a minimális testi kontaktussal járó kültéri sporttevékenységeknél nagyon kicsi a megfertőződés kockázata, ezáltal biztos opciót jelentenek a járvány ideje alatti mozgásra. Ezért azt javasolják, hogy az egészségügyi hatóságok a higiéniai intézkedéseket és szabályokat a sportpályán kívülre korlátozzák és egy játékos megfertőződése esetén tekintsenek el az ellenfél játékosainak karanténkötelezettségétől, ha a pályán kívül nem volt egyéb szoros kontaktus. A tudósok ugyanakkor hangsúlyozzák, adataik még abból az időszakból származnak, amikor még nem a delta variáns volt az uralkodó vírustörzs, így nem javasolják, hogy eredményeiket az intézkedésekre vonatkozó politikai döntéshozatal során szó szerint alkalmazzák.

A kutatást a Német Futballszövetség megbízásából készült, a vizsgálatot a Saarlandi Egyetem sportorvostani intézetének szakértői végezték Florian Egger és Tim Meyer vezetésével és a Bázeli Egyetem szakértője, Oliver Faude közreműködésével.

(Kiemelt kép: Frank Hoermann / SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP)