Élethez szükséges molekulát találtak a távoli űrben

Most először találtak a mély űrben olyan jellegű szerves molekulákat, amilyenek az élet kialakulásához is szükségesek. A CalTech intézet kutatói a Tejút központjánál, a Sagittarius B2 felhő csillagképző porában fedezték fel az anyagot két nagyon érzékeny rádióteleszkóp segítségével.

2016. június 16., 06:30

Bár a most megtalált propilén-oxidot egyik földi életforma sem tartalmazza, ennek a molekulának van egy nagyon fontos tulajdonsága, amely szoros összefüggésben van az élet kialakulásával. Ez az első olyan anyag a Naprendszeren kívül, amely kiralitást mutat – írja az Index.

A kiralitás azt jelenti, hogy a molekulát alkotó atomok térbeli elrendezése tükrözötten is létezik, vagyis az adott molekulának van jobb- és balkezes változata. Ilyenek például a fehérjéket alkotó aminosavak is.

Nem tudni, hogy a földi molekulák elrendezése miként alakult ki, és hogy a kiralitás meghatározza-e azt, hogy egy adott molekula mennyire alkalmas arra, hogy élet fejlődjön ki belőle. Elképzelhető, hogy a világegyetemben tapasztalható körülmények alapvetően befolyásolják, hogy a szerves molekulák melyik változata teremthet életet.

Üstökösökön és aszteroidákon már találtak királis molekulákat, de most először fedeztek fel ilyet a távoli űrben. A felfedezés megerősíti azt a feltételezést, hogy a világegyetem más területein is kialakulhatott az élet – írja az Index.