Dinoszauruszok Magyarországon – Képeken a rettenet
A Bakony 85 millió évvel ezelőtti világába kalauzolja el olvasóit Ősi Attilának, az MTA Lendület program nyertes kutatójának Dinoszauruszok Magyarországon című, frissen megjelent kötete, amely az iharkúti dinoszaurusz-lelőhely felfedezésének történetét és az azt követő szisztematikus kutatómunka legfontosabb eredményeit mutatja be.
A természettudományos kiadványok kedvelői számára valódi csemegének ígérkezik a GeoLitera sorozat legújabb kötete. A Dinoszauruszok Magyarországon című könyvből először ismerheti meg a tudóstársadalom és a nagyközönség részletesen a krétakori nyugat-tethysi szigetvilág ősgerinces élővilágát. Ősi Attilának, az MTA-ELTE Lendület Dinoszaurusz Kutatócsoport vezetőjének a munkája elsősorban szakkönyv, amelyben – főként a dinoszauruszmaradványokból kiindulva – tudományos alapossággal mutatja be az Iharkúton feltárt élővilágot. Ugyanakkor részletesen kitér a felfedezés és a feltárás történetére is, így a paleontológia iránt érdeklődő laikusok számára is érdekes olvasmány.
A kötet első fejezete a Kárpát-medencén belüli tágabb környezetet tárja olvasója elé, és áttekinti a mezozoikum legfontosabb gerinces ősmaradványait. "Ez a könyv populárisabb része, amelyet az iharkúti lelőhely felfedezésének a története követ. 11 év kalandokkal teli krónikáját írtam le most először" – nyilatkozta az
mta.hu-nak Ősi Attila. A fiatal paleontológus járatlan úton indult el 2000 tavaszán, hiszen ő volt az első, aki Magyarország területén dinoszauruszmaradványokra bukkant. Úttörő kutatása mindig pártfogókra talált, az évek során egyre nagyobb számban támogatták a külföldi kollégák, a hazai szakemberek és intézmények a szerény alapítványoktól kezdve egészen a Magyar Tudományos Akadémia Lendület programjáig.Tizenegy év kutatómunkája elevenedik most meg a könyv lapjain, több mint százhúsz oldalon ismerkedhetünk az iharkúti gerinces faunával a halaktól, békáktól, teknősöktől kezdve a moszaszauruszokon, krokodilokon, repülő őshüllőkön át egészen a dinoszauruszokig. Az egykori folyópart élővilágát aprólékosan ábrázoló hetven színes illusztráció – többek közt koponya-, csontváz- és testrekonstrukciók –, valamint számos fénykép segíti az olvasót a tudományos ismeretanyag könnyebb megértésében. Ősi Attila napokban megjelenő, hiánypótló kötete elsősorban azoknak ajánlható, akik egy kiállítás anyagánál behatóbban szeretnék megismerni a bakonyi dinoszauruszok világát.
Az ünnepélyes könyvbemutatóra 2012. február 16-án 14 órakor kerül sor a Természettudományi Múzeumban, ahol Pálfy József Ősi Attilával és Pál-Molnár Elemérrel, a sorozat szerkesztőjével beszélget. A kötet elérhető lesz a Természettudományi Múzeumban, valamint megrendelhető a GeoLitera honlapján.