Cukorbaj: nem viccelnek, csonkolnak

Havonta mintegy 90 ember lábát kell amputálni diabétesz miatt a szaúdi fővárosban, s idén már 30 éveseken is elkezdték a csonkoló műtéteket. A betegséget többnyire az emberek életmódja okozza.

2009. március 10., 18:27

A diabétesz miatti amputációs esetek száma gyorsan növekszik, és egyre fiatalabb korban fordul elő. Abdulaziz al-Gannassz, a rijádi National Guard King Abdulaziz Medical City-ben dolgozó láb- és bokaspecialista sebész aggodalmát fejezte ki a növekvő tendencia miatt, és elmondta, hogy idén már 30 éves pácienseken is el kellett végezni a műtétet.

Gannassz sokkolónak nevezte Szaúd-Arábiában a cukorbetegek magas számát, ami az egyoldalú táplálkozásnak, a nagymértékű cukorfogyasztásnak, a mozgáshiánynak és a dohányzásnak tulajdonítható.

Az MTI azt írta: cukorbetegség akkor lép fel, ha a szervezet nem tud cukrot, keményítőt, illetve egyéb tápanyagot energiává alakítani vagy az inzulin hiánya miatt, vagy mert az átalakító folyamat nem működik megfelelően.

A diabétesz következményei a lassan érzéketlenné váló láb, a nem gyógyuló fekélyek, a csont puhulása. Mindezt az idegi sérülés, illetve a lábban elszorult vérkeringés okozza. A legrosszabb esetekben folyamodnak a láb amputálásához, azonban ez is csak 5 évvel hosszabbíthatja meg a beteg életét.

Szaúd-Arábiában a teljes lakosságnak mintegy 25-27 százaléka cukorbeteg. "Ez a szám nagyon magas. Minden házban van egy anya vagy egy apa, aki diabéteszben szenved" - sajnálkozott az orvos.