Az utolsó reményünk – Poloskacsapdán dolgoznak az MTA kutatói

2018. október 16., 09:47

Szerző:

Az MTA ATK Növényvédelmi Intézet kutatói intenzíven vizsgálják a vándor- és a márványpoloskát, amelyek ismét elárasztották szeretett hazánkat, annyira, hogy már Vajna Tímea családi fészkébe is bevették magukat.

A kutatók egy környezetbarát gyérítési módszer kidolgozásával is foglalkoznak. Modellezik a jellegzetes telelőhelyeket, hogy

egy könnyen és egyszerűen megsemmisíthető csapdát fejleszthessenek ki.

„A csapdákkal sajnos nem fogjuk tudni teljesen kiirtani ezeket a kártevő rovarokat, de az egyedszámukat remélhetőleg jelentősen visszaszoríthatjuk majd” – magyarázta a hvg.hu-nak Kontschán Jenő, az MTA Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének igazgatója.

Egyelőre azonban nem tudni, mikor lesz a csapdás kutatásnak felhasználható eredménye. Mivel a modelleket, majd a csapda prototípusait a természetben kell tesztelniük, a kutatás erősen ki van téve a környezeti tényezőknek.

Számos akció- és katasztrófafilm tette már központi témává az áramellátás megszűnését. Könnyű belátni, hogy mindennapi életünk szinte minden mozzanata valamilyen módon az áramhoz kapcsolódik. Eszközeink működése, ételeink frissessége, otthonunk melege – ezekhez is áramra van szükség. A villamos energia fizikai tulajdonságai, illetve a villamosenergia-hálózat működése miatt ezért folyamatos felügyeletre van szükség, hogy ne maradjunk áram nélkül.