Az öreg tépettfrizurásnak igaza volt a relativitással

Újabb megerősítést nyert Albert Einstein általános relativitáselmélete: egy magyar-francia-német tudóscsoport számítógépes modellezéssel bebizonyította, hogy az atomnál kisebb részecskék szintjén is érvényes az E=mc2 képlet. Eddig csak hipotézis volt az elméleti fizikus által 1905-ben felállított egyenlet, amelynek lényege, hogy az anyag tömege egyenértékű az energiával, és fordítva. A fizikuscsapat azonban a világ egyik legerősebb szuperszámítógépének segítségével becsléseket végzett, megpróbálva meghatározni az atommag részecskéinek, a protonoknak és a neutronoknak a tömegét. Megállapították, hogy a protonok tömegének 95 százaléka a részecskék mozgási energiájából és a közöttük lévő kölcsönhatásból tevődik össze.

2008. november 21., 18:01

A részecskefizika eddig használt modellje szerint az atommag protonjai kvarkokból épülnek föl, s a kvarkok közötti kölcsönhatást elemi részecskék, gluonok biztosítják. Mostanáig azonban nem sikerült tisztázni, hogyan is tevődik össze ezekből a proton tömege: a gluonok ugyanis tömeg nélküli részecskék, a kvarkok pedig a proton össztömegének mindössze öt százalékát adják.

Az MTI azt írta: a kutatási eredmény, amely szerint a protonok tömegének hiányzó része a kvarkok és gluonok mozgási energiájából és kölcsönhatásából tevődik össze, bizonyíték arra, hogy az einsteini képlet a tömeg és az energia egyenértékűségéről az atomnál kisebb részecskék szintjén is igaz.