Árthat a klímaberendezés?

A nyári melegben, aki teheti az autójában, a lakásában, a munkahelyén klímaberendezést használ. Ez óriási segítséget jelent a forró napokon, de néhány dologra azért érdemes figyelni.

2015. július 28., 12:01

Hűtött helyiségben jobban lehet koncentrálni, hatékonyabb a munka, kellemesebb és pihentetőbb az otthonlét, az alvás, az általános közérzet.

A nem megfelelő klímakörülmények azonban az egész szervezetünkre hatással lehetnek: különösen a légző rendszerünkre és a vérkeringésünkre. Klímavásárláskor érdemes figyelembe venni az ár, energiafogyasztás mellett többek között aszűrő jellegét (antiallergén) is.

A klimatizált helység levegője gyakran száraz, ez okozhat légzési panaszokat, légszomjat, a szem, a torok és az orr nyálkahártyák szárazságát. Emellett fejfájást, szédülést, kimerültséget is tapasztalhatunk. Jelentkezhet megfázásos, allergiás tünet (orrfolyás, tüszkölés, köhögés, könnyezés), akár kötőhártya-gyulladás és fogfájás is.

A száraz levegő a bőrünkre is szárító hatással van. Ha a hideg levegő közvetlenül ér minket, akkor ízületi fájdalmak és gyulladások is kialakulhatnak. A klímaberendezés ugyanazt a levegőt forgatja, hűti és szűri, ami a helységben van, vagyis friss levegővel nem cseréli ki. Ez jótékony lehet olyan embereknél, akik erősen szenvednek a pollenek okozta allergiától, mivel a kintről érkező allergének nem jutnak be, illetve a helységben lévőket pedig a légkondicionáló pollenszűrője kiiktatja.

Gondot okozhat ha a klíma légtisztító és szűrő rendszere nem kellően tiszta: a zárt rendszer kedvez a baktériumok, vírusok és gombák elszaporodásának. Igen ritka, de annál veszélyesebb lehet a legionellosis és a szisztémás gombafertőzés, melyek kórokozói a légkondicionáló rendszerében megtelepedve, és a levegőbe jutva okozhatnak megbetegedést.

(Forrás: webbeteg.hu)