Végleg elbukott a hidegutalvány

Elbukott az utolsó utáni pillanatban, november 16-án beadott hárompárti törvénymódosító indítvány, amivel a kedvezményes adózási körbe sorolta volna a hidegétkezési utalványokat három szocialista, egy fideszes és egy KDNP-s képviselő – írta a Napi Online.

2009. december 3., 08:27

Ezeket az utalványokat az idén nyáron a parlament által elfogadott jövedelemadó-törvény tette a normál természetbeni juttatások közé, ami azt jelenti, hogy 2010. január elsejétől összesen csaknem 96 százalék adót és járulékot kell utánuk fizetni. Ezzel szemben a melegétkezési utalvány – például az üdülési csekkhez hasonlóan – a kedvezményes kulcs alá került, így 25 százalékkal adózik majd.

A benyújtott módosító szerint azért kellene visszahozni a melegutalványt havi hatezer forint erejéig a kedvezményes körbe, mert nem oldható meg mindenhol a melegétkeztetés, az előterjesztők szerint kizárólag élelmiszerre beváltható utalványokat kellene ebbe a körbe sorolni.

Az ügyben illetékes testületként a parlament költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottsága azonban november 24-én nem vette tárgysorozatba a javaslatot, így a házszabálynak megfelelően az elutasítás tényét hétfőn az országgyűlés illetékes jegyzője bejelentette.

Az étkezési utalvány a legnépszerűbb béren kívüli juttatások egyike, azonban a hidegutalványok népszerűsége jövőre bizonyosan visszaesik.

A kedvezményes adózású juttatási elemek esetében a teljes ráfordított összegből a munkavállaló utalvány esetén 80 százalékot, míg bérben kifizetve a munkáltató költségének csak az 54 százalékát kapja meg. Jóval kedvezőtlenebb a helyzet a normál adózású elemeknél - ilyen a hidegutalvány -, amelyek csak rendkívül magas bér mellett jelentenek adóelőnyt a dolgozó számára.

A kis- és közepes vállalkozások (kkv-k ) többsége jövőre is ad majd valamilyen béren kívüli juttatást munkavállalóinak - derül ki a GfK Hungária Piackutató körülbelül egy hónapja közölt felméréséből, amely a K&H Bank megrendelésére készült. Az ez év harmadik negyedévében megkérdezett 700 kis- és közepes vállalkozás 64 százaléka nyilatkozott úgy, hogy ad béren kívüli juttatást 2010-ben is, viszont 36 százalékuk nem kíván élni ezzel a lehetőséggel.

A juttatások megszüntetését valószínűsítő cégek aránya kicsivel nőtt az év második negyedévében, nyáron 34 százalékot tett ki ez a kör. A felmérés szerint a kkv-szektoron belül inkább a nagyobb cégeknél jellemzőek az ilyen típusú juttatások.

A legnépszerűbb juttatási forma az étkezési jegy. Az idén a közepes vállalkozások 55, a kisvállalkozások 43, a mikrovállalkozásoknak pedig 40 százaléka adott ilyen hozzájárulást alkalmazottainak. Jövőre valószínűleg továbbra is népszerűek lesznek az utalványok, de nagy különbség várható a meleg és a hideg étkezési utalványok forgalmában – írta a Napi Online.