Több ezer pedagógus fizetése csökkenhet

Szeptember 1-jétől csak mintegy négyezer pedagógus fizetése lesz kevesebb.

2013. augusztus 27., 11:08

Pokorni Zoltán, az oktatási bizottság fideszes elnöke és képviselőtársai kedd reggelre – valószínűleg a kormány és a frakcióvezetés nyomására – visszavonták az indítványokat, amivel azt szerették volna elérni, hogy bekerüljön a törvénybe egy garancia arról, hogy senkinek nem csökkenhet a fizetése szeptember 1-jétől – írja a

Hvg.hu.

Kedd reggel Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár sajtótájékoztatón ismételte meg, hogy szerinte szeptember 1-jétől csak mintegy négyezer pedagógus fizetése lesz kevesebb, főleg olyan vezetőké, akik jelenleg kiemelten magas, akár 800 ezer forint feletti jövedelemmel rendelkeznek. Ennek fenntartását a mostani béremelésen keresztül nem tudják vállalni, de egyedi vizsgálat alapján minden jogos kompenzációt megad számukra a kormányzat. Bár Hoffmann szerint csak az extrém nagy vezetői fizetések csökkenhetnek az új, szeptember 1-jétől érvényes bérrendszerben, ez valószínűleg nem igaz. A Hvg.hu által korábban bemutatott példák közt szerepelt egy 53 éves, egyetemi végzettségű tanár, aki jelenleg bruttó 293 350 forintot keres, az ő fizetése – főleg a túlórapénz és a többszakos pótlék hiánya miatt – bruttó 227 436 forintra csökken.

A törvényjavaslat egészét a parlament 257 „igen”, 34 „nem” szavazattal, 2 tartózkodás mellett fogadta el. Ez azt jelenti, hogy a kormánypártok mintegy 40 százaléknyit visszavesznek a pedagógusoknak ígért és 2011 végén törvényben is rögzített béremelésből, igaz, ugyanakkor kiterjeszti a bérfejlesztést a pedagógiai szakszolgálatoknál vagy a gyermekvédelmi intézményekben dolgozókra is. A módosításra az indoklás szerint azért van szükség, mert a gazdaság teljesítőképessége nem teszi lehetővé a megígért béremelést, csak fokozatosan, 2017-ben jöhet a teljes bértábla.

Jelenleg is több mint 750 ezer külföldön dolgozó vagy külföldre ingázó magyar van, akiknek célszerű tisztában lenniük a nemzetközi nyugdíjmegállapítás uniós szabályaival, erre hívja fel a figyelmet Farkas András nyugdíjszakértő. De mi van akkor, ha az Európai Unió terültetén kívül eső országban szerzett valaki nyugdíjjogosultságot? Mutatjuk a részleteket!