Százmilliók a gyógyszergyáraktól a német orvosoknak

Ötvennégy gyógyszergyár először hozta nyilvánosságra Németországban, mekkora összegeket fizettek ki 2015-ben orvosoknak, gyógyszerészeknek egészségügyi intézményeknek. Az érintett német orvosok harmada hozzájárult, hogy nyilvánosságra hozzák a rájuk vonatkozó adatokat, így most bárki ellenőrizheti a világhálón, mennyit kapott orvosa a gyógyszeripartól.

2016. július 18., 07:03

A sajátos listát esseni orvos vezeti, akinek tavaly több, mint 200 ezer eurót fizettek ki előadásokért, tanulmányokért,illetve továbbiképzésére. A második helyezett, egy bonni orvos, 148 ezer eurót kapott, míg a harmadik és a negyedik helyen diabetológusok állnak, 128 ezer, illetve 100 ezer euróval. Amint a hírmagazin megjegyzi, ez nem jelenti, hogy az említettek kapták a legtöbb pénzt Németországban – ők csak azok „ranglistáját” vezetik, akik a nyilvánosság elé álltak. Másfajta rekordot állított fel egy magdeburgi belgyógyász, aki tavaly nem kevesebb, mint 11 gyógyszergyártól vett fel összegeket. A legnagyobb pénzt, 24 ezer eurót a Novartistól kapta – ez a világkonszern egyébként az első helyen áll az orvosoknak adott juttatások vonatkozásában.

Egyébként összesen 575 millió euró jutott tavaly több, mint 71 ezer orvosnak és az egyéb érintetteknek, írta a Der Spiegel. A nagy gyógyszergyárak szervezete szerint az adatok nyilvánosságra hozásának célja, hogy növeljék a gyártók és az orvosok együttműködését és elismertessék ezt az együttműködést a nyilvánossággal. Azt, hogy a több száz milliós összegből pontosabban mit és milyen célra, milyen alapon kaptak az érdekeltek, nem részletezték – az érintettek szerint erről az érdekeltekkel egyetértésben döntöttek. Amint a lap megjegyzi, a tiszteletdíjak nemcsak új gyógyszerek klinikai vizsgálataira vonatkoznak, hanem olyan pénzekre is, amelyeket az úgynevezett megfigyelésért kapnak az orvosok. Az utóbbi esetben arról van szó, hogy a doktor felírja betegének a gyár egy, már kapható gyógyszerét, majd megválaszolja, milyen mellékhatásokat tapasztalt a szer alkalmazásánál. Ezeknek a jelentéseknek a sokak által osztott vélemény szerint elsősorban az a célja, hogy fizessenek az orvosoknak, amiért felírják az adott gyógyszert betegeiknek. Egy német szakértő, az egészségügy minőségét ellenőrző intézet korábbi vezetője szerint az ilyenfajta „tanulmányokon” csak mosolyogni lehet, hiszen azok tudományos szempontból értéktelenek. Semmiféle tájékoztatást nem adnak az adott gyógyszer hasznáról, hatékonyságáról, ezért ezeket a megfigyeléseket az intézet nem is veszi figyelembe.

A függetlenség – látszata

Szakemberek évek óta vitatják, milyen befolyással vannak az orvosokra a gyógyszergyáraktól kapott pénzek. A legtöbb orvos ugyanis úgy érzi, akkor is megvesztegethetetlen, ha anyagi támogatást kap a gyógyszeripartól. Ugyanakkor szakmai körökben gyakran idéznek egy kaliforniai kórházban végzett közvélemény-kutatást, amelyben megkérdezték az orvosokat: befolyásolják-e őket a szerek felírásánál a gyárak orvoslátogatói. Csaknem kétharmaduk azzal válaszolt, hogy azok rájuk semmiféle befolyással nincsenek. Amikor azonban ugyanezeket az orvosokat megkérdezték, hogy vajon befolyással vannak-e munkára a gyári képviselők, 84 százalékuk úgy vélte: kollégáikat bizony befolyásolják...

Klaus Lieb, a Mainzi Egyetem Pszichiátriai Klinikájának vezetője azt mondta a lapnak, hogy nyilvánvaló az érdekütközés. „Elfogadjuk a gyógyszeripar meghívásait és mégis azt hisszük, függetlenek vagyunk.” A professzor egy szakfolyóiratban vizsgálatot hozott nyilvánosságra, amely megmutatja: azok az orvosok, akik gyakran fogadják a gyógyszergyárak látogatóit, több gyógyszert is írnak fel. Ehhez járul, hogy orvosok, akik az ipar által szponzorált továbbképzéseken vesznek részt, utána átlagban drágább szereket írnak fel betegeiknek s az iparral szorosabb kapcsolatban álló orvosok hajlanak arra, hogy hangsúlyozzák új szerek előnyeit és kisebb hangsúlyt adjanak a kockázatoknak. Peter Sawicki, az említett német gyógyszerellenőrző intézet korábbi igazgatója szerint a pénzügyi adatok nyilvánosságra hozása pusztán azt szolgálja, hogy a gyógyszeripar tisztának mutatkozzék a nyilvánosság előtt, miközben sok tanulmány bizonyította már, hogy az iparból folyó pénzek erősen befolyásolják az orvosokat. Éppen ezért több mint időszerű, hogy levonják a tanulságokat, és biztosítsák az orvosok továbbképzését – függetlenül a gyógyszergyáraktól. Ehhez azonban véleménye szerint hiányzik a politikai akarat.

További híreket olvashat Németországról a

www.ger-mania.hu weboldalon