Százezer új munkahely várható év végéig

Anders Borg pénzügyminiszter már januárban jelezte: Svédország szerény, de biztos léptekkel, az elsők között jön ki a globális pénzügyi válság alagútjából. A munkapiacot koordináló állami hivatal (Arbetsförmedlingen) szokásos féléves értékelése ezt látszik igazolni, s prognózisa is igen biztató.

2011. július 1., 13:30

A hivatal szinte valamennyi foglalkozási ágazatban kínálatnövekedést jelez az őszre is, méghozzá az ország egész területén. A betöltésre váró állások száma decemberig meghaladja majd a százezret is. A legnagyobb számban s a legbiztosabb sikerrel – nem meglepő módon – az IT- és kompjuter-bázisú területeken számíthatnak lehetőségekre a munkakeresők. Legkevésbé pedig, az adminisztratív állásokra várók bizakodhatnak.


A munkaügyi szakemberek ugyanakkor figyelmeztetnek arra, hogy bizonyos területeken tevékenykedő cégek jól teszik, ha minél korábban megfelelő munkaerő után néznek – miután a leginkább felfutóban lévő szakmák képviselői hamar elkelnek. A 'legmenőbb' tudás birtokában lévő szakemberekből máris hiány mutatkozik, illetve lehet a közeljövőben. Ez pedig fékezheti a cégek fejlődését, növekedését.

Mindezen újonnan kialakult feltételek mellett, hatására az expanzióban lévő vállalatok személyzeti vezetői kénytelenek csökkenteni a munkavállalókkal szemben korábban támasztott elvárásaikat, feltételeiket. Például annyiban, hogy az újonnan szakmát, diplomát szerzettek közül választanak – ami természetesen nekik jelent majd jó esélyt, nyomban a pályájuk kezdetén. Vagyis éppen a korábban, a fiatalok között meglévő nagyobb arányú munkanélküliség csökken majd ezzel.

Az AF jelentése, illetve a következő 3-5 évre szóló előrejelzése szerint, leginkább a szakmát adó gimnáziumokban végzettek számíthatnak gyors elhelyezkedésre, s nő a felsőfokú képesítést igénylő állásajánlatok száma is. Viszont továbbra is gondban lesznek a középszint alatt teljesítők.


Akik tehát most választanak maguknak képzési formát, okosan teszik, ha számítástechnikai, IT vagy más műszaki-, mérnöki végzettséget nyújtó szakra iratkoznak be. Ugyancsak jó munkalehetőségek várják majd azokat, akik valamely építőipari szakmára adják a fejüket esetleg az autó- és gépgyártás,vagy valamely fém- vagy famegmunkáló szakma vonzza őket. A szállítás (legyen az áru vagy turisztikai vonatkozású) és logisztika (raktáraktól a hotelekig) területén is biztatóak a kilátások.

A humán erőforrást illetően: az egészségmegőrzés, az orvoslás, a betegápolás, a gondozás és az oktatás (alapfokú, szakmai középfokú, felsőfokú, valamint a felnőttképzés) is több tízezres munkaerőigénnyel számol, miután a társadalom részint elöregszik, másrészt egyre többen születnek – valamint egyre nagyobb számban kívánják magukat tovább/átképezni is. Akik e területek valamelyikét célozzák meg, s akár középszinten vagy egyetemen, főiskolán képezik magukat – rövid időn belül munkához jutnak.

Az utóbbi években a turisztikában megfigyelhető ütemes növekedés minden bizonnyal folytatódik – így az ehhez kapcsolódó szerviz jellegű foglalkozások (az éttermek, a szállodák, a közlekedés, a kulturális intézmények s más attrakciók adta munkák) irányában is érdemes gondolkodni a ma pályát választóknak vagy -módosítóknak.

Forrás:

E24, netes gazdasági napilap, SCB, a svéd statisztikai hivatal

További izgalmas híreket olvashat Svédországról a

Svédasztaloldalán!