Orbánékat nem zavarja a valóság
A csalódást keltő ipari termelési adatokat a kormányfő és az NGM egyaránt a valóságtól távol álló, meghökkentő nyilatkozatokkal próbálja ellensúlyozni, miközben a gazdaság növekedési kilátásai továbbra is minimálisak. Nem javítja a helyzetet, hogy a késlekedések miatt már nem tudjuk teljes egészében lehívni a mostani időszakra járó uniós támogatásokat.
A nagy gazdasági fordulat egyelőre csak a kormányzati sikerpropagandában létezik, azok a fránya adatok valahogy nem tudnak róla. A legfrissebb, augusztusi mutatók szerint az ipar teljesítménye az előző hónaphoz képest nőtt valamicskét, tavalyhoz viszonyítva azonban abszolút értékben csökkent, a munkanap-korrekcióval mutatható ki csupán leheletnyi bővülés. Ez nem volt váratlan annak fényében, hogy ebben a hónapban a kivitel is elmaradt az előző évitől, holott az elemzők többsége növekedést várt. Az első 8 hónap ipari összteljesítménye nem szívderítő, mert még a tavalyi rendkívül gyenge eredménytől is elmarad 0,8 százalékkal.
A részadatok még kiábrándítóbbak: az autógyártáson kívül minden fontos terület termelése esett, különösen az elektronikai ipar és az energetika, amelyek egyébként húzóágazatnak számítanak. Figyelmeztető jel, hogy a belföldi ipari értékesítés négyéves mélypontra zuhant, utoljára a válság legnehezebb időszakában volt ilyen alacsony. Az utóbbi három hónapban ugyan látszik némi, néhány tizedszázalékos élénkülés, de ez nem csupán a sokat emlegetett fordulattól, de a kormány által ígért és várt növekedési tempótól is messze van. Ez alapvetően befolyásolja a jövő évi kilátásokat is, az idei bázis alacsonyabb lehet a költségvetési tervben szereplő, optimista adatoknál.
Megszoktuk már, hogy a Fidesz-kormány a számára kedvezőtlen tényeket örömhírként igyekszik eladni, ehhez képest is meghökkentőek voltak a mostani reakciók. A legblődlibb kijelentést maga Orbán Viktor tette, aki szerint Magyarország iparosítása jó úton halad. Ezt Rákosi Mátyás is többször mondta még az ötvenes évek elején, neki akkor ráadásul igaza volt, mert az erőszakos iparosítás nyomán a termelés valóban ugrásszerűen emelkedett, persze annak minden negatív gazdasági-társadalmi következményével együtt. Ma már viszont enyhén szólva furcsa iparosításról beszélni, mivel a GDP szerkezete alapján már jó ideje iparosodott ország vagyunk. Még furcsább ezt állítani pont akkor, amikor a fentebb részletezett adatok tanúsága szerint az utóbbi másfél évben a magyar ipar termelése csökkent.
A kormányfő a tényekről megfeledkezett ugyan, de arról nem, hogy nemrégiben agrárországnak minősített minket, és a mezőgazdaságot jelölte meg nagy tartalékunknak. Ha így lenne, valóban szükségünk lenne az iparosításra, a valóság azonban az, hogy az agrárium a nemzeti össztermék csupán 3,5-4 százalékát adja, míg az ipar ennek a sokszorosát. Ugyanúgy nevetséges tehát agrárországnak minősíteni minket, mint manapság hazánk iparosításáról beszélni. Úgy tűnik, Orbán Viktor egy más világban él, mint mi, vagy egyszerűen nincs tisztában a közgazdasági fogalmakkal és a gazdaságtörténeti tényekkel.