Orbánék megcsinálták: újabb cég vonul ki Magyarországról
Újabb cég vonul ki Magyarországról egy elhibázott törvény miatt: januártól csak olyan vállalkozások foglalkozhatnak szemétgyűjtéssel, illetve a tárolók fenntartásával, amelyek az önkormányzatok többségi tulajdonában vannak. Az EU tiltakozik.
Kurier osztrák lap azt írja: megkezdi a kivonulást Magyarországról a grazi Saubermacher. Ennek következtében több száz munkahely szűnik meg és kiesik az állami bevételek közül az a több millió forint is, amit a cég fizetne be a következő években. A Saubermacher-csoport ugyanis több évtizedes múltra visszatekintő szereplője a közép-európai hulladékgazdálkodási piacnak. Dinamikus fejlődése révén ma már kilenc országban több mint 40 érdekeltséggel rendelkezik és nyújt környezetbarát szolgáltatásokat.
Az 1991-ben alapított Saubermacher-Magyarország Kft. fogja össze a magyarországi cégcsoportot. A tizenegy vállalat telephelyei révén az ország legtöbb régióját lefedi.
Abszurd az abszurdban, hogy a cég pár éve, az előző kormány alatt még jelentős pályázati összeget nyert. 21 millió forintot fektettek veszélyeshulladék-kezelésbe az Európai Unió támogatásával, a Gazdaságfejlesztési Operatív Program keretein belül 2009-ben. A fejlesztések célja, hogy olyan előkezelési technológiákat dolgozzanak ki, melyek a környezet terhelésének csökkentésével egyszerűbbé és biztonságosabbá tehetik a veszélyes hulladékok ártalmatlanítását. Az egyik fejlesztési irány a füstgáztisztítási pernye előkezelése volt.
Az Orbán-kormány azonban – a nemzetközi hulladékgazdálkodási ágazat és az EU heves tiltakozása ellenére – megváltoztatta a hulladékgazdálkodás szabályait, így januártól csak olyan vállalkozások foglalkozhatnak szemétgyűjtéssel, illetve a tárolók fenntartásával, amelyek az önkormányzatok többségi tulajdonában vannak. 2014-től azonban ezek a vállalkozások sem termelhetnek profitot. Azon kívül tonnánként 10 eurós tárolási díjat vezetnek be, és korlátozzák a szemétszállításért kérhető összeg felső határát is.
A Saubermacher főnöke a Kuriernek adott nyilatkozatában úgy vélte, hogy a törvény még rosszabb lett, mint ahogy azt gondolták. Ily módon a cég, amely 300 millió eurós forgalmának egyhatodát Magyarországon bonyolítja le, átáll a távozásra. Megpróbál ugyan más sorstársakkal együtt újra nyomást gyakorolni, hogy az EU indítson szerződésszegési eljárást Magyarország ellen, ám az feltehetőleg hidegen hagyja az Orbán-kormányt.
A kivonulás azonban nem olyan egyszerű, a törvény miatt az önkormányzatok is bajban vannak, hiszen sok helyen közpénzből kell innentől ugyanazt a feladatot megoldani, amit eddig a cég végzett el. Kérdéses az is, hogy ki váltja majd az óriási céget, miután az autók, a kukák, stb. a vállalat tulajdonát képezik. Vagyis a vállalatnak és a településeknek is nehéz tárgyalásokra kell felkészülnie egymással, ha meg akarják oldani a szemétkezelést.