Orbán mondja: elhiggyük neki?

Bár a gazdasági szakértők és elemzők sorra közlik borús prognózisaikat hazánk kilátásairól, az elhúzódó recesszióról, a valós tényekkel nem sokat törődő kormányfő folyamatosan trendfordulóról, sikerekről szónokol. A legfrissebb makroadatok alapján azonban sajnos egyelőre messze vagyunk attól, hogy bármiféle fordulatról beszélhetnénk, sőt növekvő kockázatokkal számolhatunk.

2012. december 3., 13:02

Azon nem lepődhet meg senki, ha egy politikus nem feltétlenül mond igazat, és az is természetesnek tűnik, hogy minden kormány fényezni igyekszik magát és teljesítményét. A Fidesz azzal hozott új színt a kommunikációba, hogy gyakran pont az ellenkezőjét állítja annak, mint ami a valóság, még akkor is, ha nyilvánvaló tényeknek mond ellent. Tette ezt már ellenzékben is, emlékezzünk például arra, hogy tagadta a világválság hatását a magyar gazdaságra, szükségtelennek nevezte a költségvetési korrekciós lépéseket stb. Manapság ennek éppen az ellenkezőjét mondja, Orbánék szerint ők mindent tökéletesen csinálnak, de sajnos a hanyatló Nyugat válsága visszahúz minket.

Már megszokhattuk, hogy minél láthatóbbak az unortodox gazdaságpolitika kudarcai, annál erősebb a sikerpropaganda, ezért már szinte immunissá váltunk a valós helyzetet figyelmen kívül hagyó kijelentésekre. Mégsem hagyhatóak minden szó nélkül, mert ha a könnyen befolyásolható, a valóságot kevésbé ismerő fejekben hamis kép rögzül, annak az árát mindannyian meg fogjuk fizetni. Különösen igaz ez, ha a félrevezetés forrása maga a kormányfő, akire sokan még továbbra is a mindig igazat mondó és bölcsességosztó vezérként tekintenek. Az általános frázisaival nincs mit kezdeni, a konkrétabb, tényekkel cáfolható állításaira viszont érdemes kitérni.

Jó példa erre a legutóbbi rádiós interjúja, amelyben egyebek mellett kijelentette: jó irányba megyünk, sikerült megfordítani a rossz tendenciákat. Érdekes állítás annak fényében, hogy a legfrissebb makroadatok énnek éppen az ellenkezőjét mutatják, nem véletlen, hogy Orbán Viktor nem bíbelődött a konkrétumok felsorolásával. Tegyük ezt meg mi, nézzük a legfontosabb mutatókat, látszik-e bármilyen trendváltás. Kezdjük a GDP-vel: a harmadik negyedéves 1,5 százalékos csökkenés a vártnál és a korábbinál is rosszabb, és egyelőre mélyülő recesszióra utal. A helyzet csak jövőre javulhat valamelyest, és jó esetben stagnálhat a gazdaság.

A húzóerőnek számító ipari termelés szintén némileg romló pályát mutat és csökken. Még ennél is aggasztóbb képet fest a meghatározó jelentőségű export, amely szeptemberben mélypontjára jutott az egy év alatti 5 százalékos visszaesésével. Ha ezt egybevetjük azzal, hogy a fogyasztás is romló trendet mutat, ősz elejére több mint 3 százalékkal esett vissza a tavalyihoz képest, rejtély, hol fordultak meg a rossz tendenciák. Jellemző, hogy már annak is örülnünk kell, hogy a beruházások zuhanása lassul, és éves szinten csupán 2 százalékra mérséklődött szeptemberben.

A lakosság és a cégek helyzete romlott: a reáljövedelmek már 4 százalék felett csökkentek szeptemberben a tavalyihoz képest, az infláció hat százalék feletti és a prognózisok szerint jövőre is alig fog csökkenni. Emelkedik és már meghaladja a 16 százalékot az adósságukat törleszteni képtelen emberek aránya, miután a Fidesz inkább a fizetőképes rétegnek segített a végtörlesztéssel. A vállalatok helyzete sem jobb: nő a csődök száma, már ötödük nem képes törleszteni a kölcsönét, különösen az állítólag kiemelten támogatott kkv-k gondjai növekedtek. Miközben a kormány a lánctartozások ellen szónokol, csúcsot ért el az állami szervek tartozása a beszállítók felé, és elérte a 70 milliárd forintot.

10:14

401 forinton áll az euró a forint hétfői erősödése után. Sokan szurkolnak a forintnak, hogy végre a 400-as lélektani határ alá menjen az euró árfolyam.