Öngyilkos lett az egykori miniszterelnök-helyettes?

Az ügyészség hétfőn nyomozást indított a pénteken meghalt pártvezér, Andrzej Lerpper ügyében. Az Önvédelem (Samoobrona) nevű párt vezetőjét pénteken találták holtan varsói irodájában. A jelentések szerint az egykori miniszterelnök-helyettes öngyilkos lett, de sokan kételkednek ebben. Nemcsak közvetlen munkatársai, de azok a politikusok is, akik egy kormányban voltak vele, a jelenleg ellenzékben lévő Jog és Igazság (PiS) képviselői, akik követelik a parlamenti igazságügyi bizottság azonnali összehívását az „igazság kiderítése” céljából.

2011. augusztus 9., 14:11

Az ügyészség szóvivője elmondta: a vizsgálat legfőbb célja annak eldöntése, hogy Lepper halálát valaki más okozta-e, ha nem, az öngyilkosságra valaki rábeszélte-e, vagy abban tevőlegesen közreműködött. Ez utóbbi esetekben a lengyel törvények szerint 3 hónaptól öt évig tartó szabadságvesztés szabható ki. Véleménye szerint ez rutin vizsgálat, minden önkezűségre utaló esetben ez a megszokott eljárás. Arra az újságírók által feltett kérdésre ugyanakkor nem válaszolt, mi lehetett az öngyilkosság oka, felmerült-e, hogy pénzügyi nehézségei miatt akasztotta fel magát az egykori európai parlamenti képviselő.

A holttest vizsgálatát a hivatalos szervek már elvégezték, nem hivatalosan itt sem találtak olyan nyomot, amely gyilkosságra utalna. A legfőbb ügyész ugyanakkor közölte, hogy „megfigyeli” az eljárást, annak minden részletéről a legalaposabb jelentést kap a vizsgálatot végzőktől. Ez talán kissé lehűti az októberi parlamenti választások előtt amúgy is felfokozott kedélyeket. Jaroslaw Kaczynski párttársai (PiS) ugyanis bizonyosak abban, hogy Lepper valamit tudhatott, ami miatt zsarolható volt, vagy félt, feltételezik, hogy halálának politikai jellege van.

Egyik munkatársa egyenesen azt jelentette ki, hogy nem egyszerűen kételkedik, hanem biztos abban, az életteli, minden harcra kész főnöke nem vetett véget önkezével életének. Ezeket az elméleteket alátámasztani látszik az a tény is, hogy semmiféle búcsúlevelet nem találtak sem az Önvédelem irodájában, sem a pártvezér házában. A hatóságok eddig tíz személyt hallgattak ki – köztük azt a férfit, akivel aznap délelőtt telefonon beszélt, s aki szerint semmi előjele nem volt a később bekövetkező tragikus eseménynek –, de tudni lehet, hogy sokkal több tanúval számolnak, átnézik az elhunyt iratait, mobil telefonjának hívásait.

Az újságírók kapcsolatot keresnek Lepper és kulturális tanácsadója, Wieslaw Podgórski halála között is, aki júniusban lett öngyilkos. Az egyik újság azt írta: „Csak három politikus tudta kihasználni az emberek elégedetlenségét: Walesa, Kaczynski és Lepper.” Az Economist szerint Lerpper volt az utolsó 20 év legszínesebb lengyel politikusa.

A Samoobrona 57 évesen elhunyt alapítója kétség kívül nem szokványos figura. A kilencvenes években ismerte meg az ország, amikor a parasztok elégedetlenségének hangot adva útelzárásokat, termény-égetéseket és egyéb tiltakozó akciókat szervezett. Furkósbottal kergette el a végrehajtókat a gazdaságából, amikor bankhitelét nem tudta visszafizetni, s csődje miatt nem tudott fizetni, és felszólította a parasztokat, hogy kövessék példáját.

Ő volt az, aki követelte a lengyel gazdasági reform atyjának, Leszek Balcerowicz professzornak a távozását az egymást követő kormányokból. 2001-ben pártja bejutott a szejmbe, 2005-ben Lepper (negyedszer) indult a köztársasági elnökválasztáson is, a szavazatok 15 százalékát nyerte el. Politikusi pályafutásának csúcsát Jaroslaw Kaczynski kormányra kerülésekor érte el: miniszterelnök-helyettes és mezőgazdasági miniszter lett – ez volt az általa annyira áhított funkció. A populista vezér és pártjának azonban rendkívüli módon ártott a nevéhez fűződő szex-botrány, legutóbb az Önvédelem már egyetlen képviselőt sem tudott bejuttatni a parlamentbe.