Ők keresztülhúzhatják Orbán számítását

A paksi atomerőmű bővítéséről kötött szerződés EU-vizsgálatáról közöl írást a Financial Times hétfőn.

2015. február 24., 05:36

A londoni gazdasági napilap brüsszeli és budapesti tudósítója, Christian Oliver és Andrew Byrne által jegyzett cikk szerint „egyre nagyobb veszély” fenyegeti az Európai Unió szabályozó testületei részéről a paksi szerződéscsomagot.

A Financial Times szerint jóllehet az Európai Bizottság a kétoldalú kormányközi egyezmény ellen nem emelt kifogást, ám a megbízási szerződések odaítélése már „rázós trösztellenes aggályokat” vetett fel.

Jelenleg két EU-testület is vizsgálja az ügyet. Az Euratom, amelynek hozzájárulása minden EU-tagállam számára szükséges nukleáris fűtőanyagok beszerzését célzó egyezményekhez, jelenleg visszatartja jóváhagyását technikai és pénzügyi meggondolásokból, bár a tárgyalások folynak – mondta a brit lapnak egy név nélkül idézett illetékes.

Emellett az Európai Bizottság versenyügyi illetékesei is vizsgálják az állami támogatásokat, illetve azt, hogy törvényesek-e az orosz kivitelezőnek, a Roszatomnak és társcégeinek pályáztatás nélkül odaítélt szerződések – áll a cikkben.

A Financial Timesnak egy szintén név nélkül idézett magyar kormányzati szóvivő azt mondta, hogy a brüsszeli bizottság nemzeti energiapolitikai ügybe próbál „fű alatt” beavatkozni – írja az MTI.

15:09

Jelenleg is több mint 750 ezer külföldön dolgozó vagy külföldre ingázó magyar van, akiknek célszerű tisztában lenniük a nemzetközi nyugdíjmegállapítás uniós szabályaival, erre hívja fel a figyelmet Farkas András nyugdíjszakértő. De mi van akkor, ha az Európai Unió terültetén kívül eső országban szerzett valaki nyugdíjjogosultságot? Mutatjuk a részleteket!