Nyakunkon az influenza
Nincsenek tisztában, vagy legalábbis eltérő információkat adnak a háziorvosok arról, milyen módon, kitől és mennyiért lehet beszerezni az influenzaoltást. Annyi bizonyos: sok helyen a tavalyi, meghosszabbított lejáratú, máshol az idei gyártású, háromkomponensű oltóanyagot adják.
– Jöjjön csak be, a háziorvosától megkapja a receptet, váltsa ki kétezerért és jöhet az oltásért – kapjuk érdeklődésünkre az instrukciót az egyik fővárosi rendelőben.
– Ne menjen a gyógyszertárba, jöjjön, és máris kapja a szúrást – így szól a másik tanács, egy másik helyen.
– Felesleges jönnie, holnap lesz csak oltóanyag, és recept nélkül is beadjuk – mondták a harmadik rendelőben.
A gyanútlan influenzaoltásra vágyó betegnek pedig fogalma sincs, mit tegyen. Ha szerencséje van, ingyen és gyorsan kap védőoltást. Azzal pedig már végképp nem érdemes bonyolítani a helyzetet, hogy ha az új, háromkomponensű oltást szeretné és nem a régit, a három rendelőben újra három eltérő választ kap. Az elsőben azt, hogy náluk nincs, a második szerint a szer most épp nem kapható, míg a harmadik rendelőben azt, hogy csak egyes rendelőintézetekbe szállítottak belőle.
Érdeklődtünk az ÁNTSZ illetékesénél, ahol megtudtuk, hogy az idei szezonban háromféle oltóanyag áll térítésmentesen az oltási célcsoportok rendelkezésére. A háromkomponensű szezonális influenza elleni Fluval AB, a szintén háromkomponensű Vaxigrip junior a gyermekeknek, és a 2009-es egykomponensű Fluval P pandémiás oltóanyag.
Mivel a járványügyi biztonságot növeli, ha a szezonális trivalens influenza oltóanyagok mellett monovalens oltóanyag is rendelkezésre áll, ezért a Fluval P oltóanyagok lejárati idejét meghosszabbították. A térítésmentes oltásokra jogosultak köre azonban a vakcinák esetében eltérő.
Az ingyenes, háromkomponensű szezonális influenza elleni védőoltást a három évesnél idősebb, súlyos betegség kockázatának kitett krónikus légzőszervi betegségben szenvedők, asztmás betegek, szív-, érrendszeri betegségben szenvedők, veleszületett vagy betegség révén szerzett immunhiányos állapotban szenvedő betegek, krónikus máj- és vesebetegek; anyagcsere-betegségben szenvedők, korlátozott légzési funkciójú betegek; várandós nők, egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápolt személyek; és 65 év felettiek, egészségügyi és szociális intézmények dolgozói kaphatják.
A háromkomponensű szezonális influenza elleni védőoltás november első napjaitól elérhető. Az egykomponensű, 2009-es pandémiás influenza elleni oltóanyag pedig jelenleg is rendelkezésre áll, és az ország egész területén elérhető. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet a gyártó kérelmére ugyanis engedélyezte, hogy a Fluval P oltóanyagok lejárati idejét egy évvel meghosszabbítsák. Azok a gyártási tételek, amelyekkel ez történt, a 2010-11-es influenzaszezonban is biztonsággal használhatók, ártalmatlanok és hatásosak. Ez a készlet tovább növeli Magyarország járványügyi biztonságát az előttünk álló influenzaszezonban.
Így nagyjából 1,2 millió adag Fluval P oltóanyag áll rendelkezésre az 1,3 millió háromkomponensű szezonális oltóanyagon kívül.
Ahogy az előző években, úgy idén is kereskedelmi forgalomba kerülnek a különböző – influenza elleni háromkomponensű – hazai és külföldi oltóanyagok, amelyek tartalmazzák a 2009-es pandémiás vírustörzset is. Ezek az oltóanyagok vényre kaphatók a gyógyszertárakban ezer és kétezer forint közötti ajánlott fogyasztói áron. Az influenzaoltás mindenki számára önkéntes, nem tehető kötelezővé, de bizonyos munkakörökben, például immunhiányos betegek ápolását végző egészségügyi dolgozók esetében a munkáltató korlátozhatja az oltatlan dolgozók ilyen munkaköri foglalkoztatását.
Arra viszont, hogy a háziorvosok miért adnak egymásnak szöges ellentétben álló információkat a betegnek, az ÁNTSZ-től nem kaptunk választ.