Növekvő társadalmi igazságtalanság?
A vezető Allensbach közvéleménykutató intézet felmérése szerint a lakosság csaknem 70 százalékának az a véleménye, hogy a gazdasági viszonyok igazságtalanok, s hogy a politika (miközben a költségvetés óriási összegeket csoportosít át szociális és egyéb célokra) nem csökkenti, inkább növeli a szakadékot gazdag és szegény között. Ezért a nagy többség igényli, hogy vezessék be újra a korábban eltörölt vagyonadót és minden második megkérdezett azon van, hogy emeljék meg a jövedelmi adó jelenlegi, 42-47 százalékos legmagasabb kulcsát. Feltehetően sokan nem tudják, hogy a maximális adókulcs már évi 53.000 eurós jövedelemnél belép, azaz igen jelentős rétegeket érint. Aligha utasítható viszont vissza a vagyonadó igénye egy országban, ahol 800.000 euró-milliomost tartanak nyilván.
A keményebb adózásért szállnak síkra az idei országos választások előtti kampányban az ellenzéki pártok: az SPD, a Zöldek és a Balpárt. Egyébként a megkérdezettek nagy többsége egyetért azzal, hogy nagyobb teljesítménnyel nagyobb jövedelem járjon, de biztosítani kívánják azt is, hogy jövedelméből mindenki meg tudjon élni és a rászorulók támogatást kapjanak. Kárhoztatják a németek a feketemunkát, a határozott időre szóló munkaviszonyt és azt, hogy nyereséges cégek is utcára tegyék alkalmazottaikat.
A felmérés szerint általában erős az igény, hogy visszatérjen a korábban tapasztalt erősebb társadalmi szolidaritás, legyen igazságos a terhek elosztása a nemzedékek között s álljon előtérben a családok támogatása. Így a többség ingyenes bölcsődéket, kötelező óvodát szeretne. Minden második német úgy látja, hogy a munkás-családok gyermekei hátrányban vannak a továbbtanulásnál, a társadalmi felemelkedésben. A polgári rétegek szerint valójában nincsenek ilyen hátrányok. Egyébként a lakosság 90 százaléka tartja igen fontosnak a teljes esélyegyenlőséget s úgy érzik, hohgy a különbségek az elmúlt években nőttek. Tanulságos, hogy ugyanakkor csak a megkérdezettek negyede tartja fontosnak a bevándorlók beilleszkedésének támogatását és mindössze 16 százalék tartja fontosnak a nők kötelező arányának bevezetését vezető tisztségekben.
További írásokat olvashat Németországról a
www.ger – mania.huhonlapon