Nagyon ritka a jó telek Budapesten

Egyre kevesebb a jó adottságú pesti építési telek, a rossz minőségűekből azonban bőséges a kínálat. Komoly érdeklődő alig akad, aki üzletet akar, olykor 60 százalékos engedményre is rákényszerülhet. Mátyásföldön és Sashalmon alig van jó adottságú telek, ha mégis, azért 60 millió forintot is elkérnek.

2011. február 15., 10:51

A keresletet nemcsak a pénzhiány befolyásolja, hanem a családi házak árának esése is, a kedvező árak láttán ugyanis sokan inkább kész házat vesznek, mintsem építkeznek. A Duna bal partján mindig is olcsóbban lehetett építési területhez jutni, mint Budán, így érthető, ha az elmúlt másfél évtizedben itt is sorra épültek a lakóparki és társasházi lakások, családi és ikerházak. Napjainkra a legtöbb helyen már fogytán vannak az üres közműves parcellák és az árak is emelkedtek.

Zugló szintén a pesti oldal frekventált kerülete, ahol az elmúlt időben ugyancsak megszámlálhatatlan lakásfejlesztés valósult meg. A válság azonban itt is érezteti hatását, bár - Hári György, a Terrace Ingatlan ügyvezetője szerint - az elmúlt év második felétől az építési telkek iránti vásárlói érdeklődés felerősödött. A lakásfejlesztések leálltával sem szűnt meg a 3-6 lakásos társasházakra alkalmas területek iránti vásárlói figyelem és a magánlakás-építők is mozgolódásba kezdtek - írta a

Napi Gazdaság.

A főváros telekpiaca drámai visszaesésen van túl: az elmúlt több mint két év alatt szinte a nullára csökkent a kereslet, főleg a befektetési célú szegmensben, de a lakossági építkezésre alkalmas területek részpiacán is jelentős a forgalom lanyhulása - fogalmazott Nagy Tibor, az Otthon Help Kft. üzletfejlesztési vezetője.

A szakember szerint a fejlesztésre alkalmas területek iránti kereslet ily mérvű visszaesésének oka egyrészt az új lakások és a bérlemények iránti érdeklődés csökkenésével, másrészt a banki finanszírozás beszűkülésével magyarázható. Hozzájárult az építési telkek piacának parkolópályára kerüléséhez az is, hogy a korábbi években a beruházók igen komoly portfóliót halmoztak fel jórészt hitel segítségével, amivel - a válság okozta helyzetben a beruházások leállásával - nem tudnak mit kezdeni.

Ráadásul a pesti belvárosban a négy-öt évvel ezelőtti, a külföldiek által generált felfokozott kereslet igen magasra húzta a foghíjtelkek árát, így az elmúlt három év alatt a kínálati árak (a piaci árak kialakulatlanok) nominálértéken jelentős, 15-20 százalékos csökkenést "szenvedtek el". Mivel a kereslet befagyott, akár 40-60 százalékos árveszteséget is el kellene viselni a tulajdonosoknak, ha valóban realizálni szeretnék az adásvételt.

Példaként említ Nagy egy irodaház építésére alkalmas telket, amelyhez a válság előtti legmagasabb árhoz képest 40 százalékkal olcsóbban jutott az új tulajdonos. A lakossági építkezésre alkalmas parcellák forgalmára szintén a pangás a jellemző, hiszen a szocpol megszűnte és a hitelfelvétellel szembeni óvatosság visszavetette a családi házas magánépítkezéseket is. Mindemellett a már megépült új lakóingatlanok - köztük családi és ikerházak - ára is csökkent, így gyakran inkább a vásárlás, mintsem az építkezés mellett döntenek az otthonteremtők - állítja a szakember.