Mégsem olyan stabil a bankrendszerünk!
Miután a világ jónéhány, a pénzpiaci válsággal érintett országában óriási mentőcsomagokat ajánlottak fel a bankoknak – egyedül Németországban 400 milliárd eurót -, mi sokáig kitartottunk amellett, hogy nálunk erre nincs szükség, a bankrendszerünk stabil. Most változott az álláspont, és a Nemzeti Bank hatszáz milliárd forintos keretet ajánl fel a magyarországi pénzintézetek részére. A dolog érdekessége, hogy bankjaink csekély kivétellel külföldi nagybankok helyi érdekeltségei, és az a tény, hogy a magyar állam mégis támogatást nyújt, azt tükrözi, hogy az anyabankok ezt nem teszik meg a szükséges mértékben.
Az IMF megállapodás keretében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) javasolja, hogy a magyar bankok 600 milliárd forintos pénzügyi csomagot vehessenek igénybe, amelyből 300 milliárd a tőkejavítást szolgálja, a fennmaradó rész pedig garanciaalapként működik - jelentette be Simor András jegybankelnök, Veres János pénzügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
A tőkejavítást szolgáló részt jövő január 31-ig lehet igénybe venni, míg a garanciaalapot 2009. december végéig. Simor András hozzátette: ha a tőkejavító alapban lévő összeget nem hívják le a bankok, akkor a fennmaradó rész átkerülhet a garanciaalapba. A tőkenövelési alap nagyságát úgy állapították meg, hogy azáltal a jogosult bankok tőkemegfelelési mutatója 14 százalékra emelkedjen.
A jegybankelnök elmondta: garanciaalap célja, hogy a magyar bankok lejáró forrásai helyett új forrásokat tudjanak bevonni alacsonyabb költséggel. A garanciaalapból az a bank részesülhet, amely a tőkemegerősítést már igénybe vette.A csomagra azért van szükség, hogy a magyar bankok ne szenvedjenek versenyhátrányt az európai pénzintézetekkel szemben - hangsúlyozta Simor András.
A jegybank és a kormány lépése a jelenlegi helyzetben ésszerűnek tűnik, miután már az európai országok többsége ezt az intézkedést már megtette. A mi késlekedésünket minden bizonnyal az okozta, hogy a hazai pénzintézetek túlnyomó többsége külföldi tulajdonban van, és az anyabankoktól vártuk, hogy leányvállalataiknak a kellő támogatást megadják, mivel ők már odahaza kaphattak tőkeinjekciót, ha kértek / mint például az MKB-tulajdonos Bayerische Landesbank vagy a Commerzbank és az Erste stb/. Piaci hírek szerint ez nem, vagy nem a szükséges mértékben történt meg, így a hazai pénzpiac és gazdaság működőképessége érdekében a magyar állam kénytelen segítséget nyújtani. Ez egyébként része volt az IMF-fel és az EU-val kötött megállapodásnak is, a vártnál jóval nagyobb mentőcsomagunk erre is fedezetet nyújt.