Matolcsy ismét a kritikák kereszttüzében

Nem kíván az újságírók elé állni a Monetáris Tanács kamatdöntései után Matolcsy György, aki ily módon szakít elődje rég bejáratott gyakorlatával, ám elhatározása gerjeszti azokat a félelmeket, miszerint a jegybank politikája csak még átláthatatlanabb lesz.

2013. március 26., 12:37

Mostantól azonban csak közleményt adnak ki, pedig korábban az ilyen sajtótájékoztatókat igencsak figyelték a kereskedők, befektetők és elemzők, írja a The Wall Street Journal. Hogy mindez miért változik meg mától, arra nem adott magyarázatot az MNB.

Matolcsy elnökként azonnal lényeges személycseréket hagyott jóvá, magához vonta a személyzeti döntéseket, leállította a pénzügyi stabilitással foglalkozó kutatások közzétételét, és a jövőben takarékosságra hivatkozva nem tartanak sajtóértekezletet a Nemzeti Bank szakértői sem. Ezek a lépések azonnal találgatásokhoz vezettek, mármint hogy a pénzintézet nem szokványos politikát alkalmaz a gazdaság megélénkítésére.

A befektetők viszont értékelik, ha rendszeres és beavatott felvilágosítást kapnak az irányvonalról, mert az növeli a lépések hitelességét, összehangoltságát és megjósolhatóságát. Ha viszont a döntések mint derült égből a villámcsapás jönnek, ráadásul többször, akkor az azt tükrözi, hogy rosszabb lett az átláthatóság – mondja Darvas Zsolt a brüsszeli Bruegel Intézettől.

Timothy Ash, a londoni Standard Bank szakértője úgy látja, hogy hatalmas változások mennek végbe az MNB-nél, és a kérdés az, hogy ezek mennyire befolyásolják az intézmény profi működését. Pápa Levente, az OTP kutatója azt tartja a fő gondnak, hogy ha a jegybank nem kommunikál aktívan és nyíltan, akkor az információk esetlegesen jutnak majd ki. Továbbá hogy rossz politikai választásokhoz vezethet, ha a nézetek nem ütköznek a házon belül.

Bod Péter Ákos arra hívja fel a figyelmet, hogy a jegybankörvény 1991-es elfogadása óta még nem cserélték ki a teljes vezetést ilyen rövid időn belül. Márpedig ez különösen fontossá teszi a kommunikációt.