Már negyedik éve zuhan a kereskedelem

Szakemberek szerint tavaszra akár kétezer bolttal is kevesebb lehet a mostaninál, a folyamatosan romló gazdasági környezet miatt. A kereskedelemben zajló zuhanás már negyedik éve tart, de talán az év második felében már mutatkozhatnak a fellendülés jelei. Addig azonban túl kell élni..

2010. január 23., 09:20

- Pokoli nehéz hónapok vannak mögöttünk és ugyanilyen állnak előttünk. A válság legkeményebb időszaka arra kényszerítette a vállalkozásokat, hogy több üzletet zárjanak be, kevesebb foglalkoztatottat alkalmazzanak – foglalta össze röviden a kereskedelem kilátásait Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

A megállapításokat számokkal támasztotta alá: 2007. óta folyamatosan csökken a kereskedelmi forgalom mind mennyiségben, mind értékében. Ezzel párhuzamosan a kereskedelmi értékesítő helyek száma is zsugorodik. 2005-ben még 166 ezer üzletet üzemeltettek, 2006-ban 165 ezer, 2007-ben 162 ezer, 2008-ban 158 ezer, 2009-ben 156 ezer bolt fogadta a vásárlókat.

Jól látható, hogy az elmúlt négy év alatt tízezer értékesítő hellyel lett kevesebb az országban. Amiképp az alkalmazottak száma is egyre csökken. Másfél év alatt, 2008. májusa és 2009. novembere között, harmincezerrel kevesebben kaptak munkát az ágazatban. A korábbi 367 ezerrel szemben tavaly ősszel csak 337 ezren dolgoztak a kereskedelemben teljes munkaidőben.

Vasárnapi pénztárosok

A részfoglalkoztatású dolgozók száma azonban nőtt, mára eléri a 10 százalékot. Ám ez kifejezetten a munkáltatóknak kedvez. Egyre több csak vasárnapi műszakos pénztárost alkalmaznak, akinek ilyen mód nem kell hétvégi pótlékot fizetni, de a hétvégi munkát ugyanúgy ellátják.

Nem csak a kereskedelmi alkalmazottak lettek kevesebben, hanem a foglalkoztatottak is. A kettő között az a különbség, hogy az utóbbiba az egyéni vállalkozók is beletartoznak. Míg 2008-ban 580 ezer személyt tartottak nyilván, addig 2009-ben mindössze 543 ezer foglalkoztatottal számoltak.

Vámos György attól tart, hogy a továbbra is nehéz gazdasági körülmények miatt tavaszra újabb több ezer boltot fognak bezárni az üzemeltetők. Mivel az év végi bevásárlási láz nem hozott jelentős forgalom fellendülést, annyit költöttünk, mint 4-5 évvel ezelőtt. Januárban viszont azzal néznek szembe a boltosak, hogy csak az akciós termékek fogynak, a többi nem. Ezzel viszont a kereskedők csak a veszteséget termelik maguknak.

A főtitkár szerint a környező országokban nem volt akkora visszaesés, mint nálunk. Lengyelországban még nőtt is a kereskedelmi forgalom, dacára a gazdasági válságnak.

Mindazonáltal a szakember bízik benne, hogy a 2007. óta tartó hazai lejtmenet hamarosan megáll és a kereskedelem mutatói újra felfelé mozdulnak a statisztikákban.

2010-re megszűnt a kulcspénz

Csörgő Anita a Colliers International ingatlanforgalmazó budapesti irodájának kiskereskedelmi üzletág vezetője is hasonló tapasztalatokról számolt be. Korábban, ha egy márkabolt be szeretett volna bejutni a legforgalmasabb helyekre - a West Endbe, a Mamutba vagy a Váci utcába - akkor akár 250 ezer vagy akár 1 millió eurót is kifizetett a bolt előző tulajdonosának a bérlemény átadásáért.

Ez az összeg lett a lelépési díj, népszerű nevén a „kulcspénz”. Az új bérlők mégis örömmel megfizették, mert másképp nem juthattak volna be a bevásárlóközpontokba. Ezekben a kereskedelmi létesítményekben hosszú távú szerződéseket kötnek a bérlőkkel: akár 10, 15, vagy 20 évre is. Nehéz volt a bejutás, amit a kulcspénzzel enyhítettek.

Tavaly azonban mindössze két ilyen szerződést kötöttek a márkatulajdonosok, mindkettőt alsó értéken, 250 ezer euróért a West Endben. Az igazgató szerint azonban idén már nem lesz „kulcspénz”, mert e nélkül is örülnek a boltosak, ha átadhatják az üzleteiket.

Budapesten a világ legdrágább gyerekruha-lánca

Az elmúlt időszakban még a felkapott Andrássy úton is csökkentek a bérleti díjak 30 százalékkal. A Mamutban és a West Endben a 2-3 évvel ezelőtti árak jellemzőek. Az Aréna üzleteit ma olcsóbban lehet bérbe venni, mint nyitáskor. Az Árkádban is az évekkel ezelőtti bérleti díjak forognak. Egyetlen kivétel van a fővárosi piacon, ahol nem csökkent, hanem nőtt a bérlők által fizetendő érték. Ez a MOM Park Bevásárlóközpont, ahol sorra nyílnak a drága márka üzletek.

Csörgő Anita impozáns listájából csak egyet említünk meg, a Jacadi-t, a világ legdrágább gyerekruha üzlet láncát, ami ugyancsak is itt nyitott boltot Magyarországon.

Az üzletág igazgató nemzetközi előrejelzésekre hivatkozott a 168ora online- nal folytatott beszélgetésekor. A nemzetközi várakozások 2010. második fél évére már javuló gazdasági eredményekkel számolnak a világgazdaságban. Ennek hatásai Magyarországon is javuló eredményeket hozhatnak kereskedelemben, elsőként a prémium szegmensben – állítja az ingatlan piaci szakértő.