Kirúgási hullám következik - kapaszkodjon a székébe

A várható mértéket is felülmúlóan rosszul alakult a munkaerő-piaci helyzet az álláskeresési adatok alapján januárban. A Foglalkoztatási Szolgálat által közzétett adatok szerint egy hónap alatt 96 100 fővel lett több, 648,4 ezer fő volt álláskereső, s a növekedésnek csak felét magyarázhatják szezonális okok.

2012. február 24., 08:38

A bejelentett új állások száma zsinórban harmadik hónapja elmarad az átlagtól és az elmúlt évben jellemzőtől. A csoportos leépítések 2009 júliusa óta nem érintettek ennyi embert. Eközben feleannyian részesülnek álláskeresési támogatásban, mint egy éve. 22%-kal emelkedett az ellátatlanok száma, januárban 310 ezer fő volt - írta a Portfolio.

96 ezerrel több álláskereső - miért?

2012. januárban a nyilvántartott álláskeresők száma 648,4 ezer fő volt, ami az előző, decemberi hónaphoz képest 96,1 ezer fős, 17%-os emelkedést jelent. Ehhez hasonló mértékű megugrást láthattunk 2010/2011 fordulóján is, de érdemes tudni, hogy emögött az állt, hogy az új kormány 2010 decemberével megszüntette a még Bajnai-kormány által elindított Út a munkába programot, és az új közfoglalkoztatási rendszer csak több hónapnyi csúszással állt fel, eközben pedig az álláskeresők száma a "szokásosnál" jóval magasabb volt". Feltételezhetnénk, hogy ezúttal, 2011/2012 fordulóján ez nem következett be, legalábbis nem ilyen radikálisan és nagy létszámot érintően.

Az igazán drámainak tűnő adattal kapcsolatban a Foglalkoztatási Szolgálat megjegyzi, hogy január hónapokban jelentős mértékű növekedés következik be, amelyet erőteljes szezonális hatások eredményeznek. Az NFSZ szerint ez a várt növekedés meg is történt, de annak mértéke erősebb volt, mint 2011-ben. Az NFSZ ezúttal nem tette közzé az álláskeresők számának szezonálisan kiigazított adatát, de az igazítást általunk elvégezve az derült ki, hogy a csaknem 100 ezer fős emelkedésnek csak felét magyarázzák szezonális okok. Az NFSZ meg is jegyzi, hogy a várható újabb recessziós hullám következtében a munkáltatók több esetben éltek a létszámleépítés eszközével, illetve a határozott ideig foglalkoztatott dolgozóiknak sem tudtak további munkalehetőséget biztosítani. (Tapasztalat egyébként, hogy az egyszerűség kedvéért sok nagycégnél december 31-ig szóló határozott idős szerződéseket kötnek a dolgozókkal).

Ezen túl - az NFSZ szerint - a hagyományos közfoglalkoztatási programok szezonalitása télen kisebb foglalkoztatást eredményezett. Itt megjegyezhetjük, hogy a januári megugrást ez ugyancsak kisebb részben magyarázhatja, mert emiatt egész télen jóval alacsonyabbnak kellene lennie a közfoglalkoztatásnak.

Óriási különbségek - Alig elmaradva a minden eddiginél rosszabbtól

A területi különbségek változatlanul jelentősek. Az álláskeresők számának gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya a Szabolcsban 30% fölötti, míg a fővárosban csak 6%-os.

Az is látható, hogy a minden eddiginél rosszabb 2011-es évkezdettől a mostani alig marad el, és ez a tény aláássa azokat a reményeket, hogy ebben az évben, különösen a várható recessziós környezetben az álláskeresők száma érdemben csökkenjen a válság előtti szintek közelébe.

A csoportos létszámleépítések 2009-re hajazó drasztikus emelkedése jön - folytatás a

Portfolión.

Az elmúlt hónapokban a forint erősödött mind a dollárral, mind az euróval szemben, és ez közvetlenül csökkentette az üzemanyag-import költségeit. Emellet a brent olaj világpiaci ára is csökkent, s e két hatás eredményeképpen a benzin literenkénti ára átlagosan 7 forinttal csökkent, így tartósan 590 forint alá került, míg a dízel ára is egyre inkább megközelíti ezt a szintet.