Kikerült a lista – Itt él a legtöbb milliomos!

Egymillió dollár nem kis összeg, pedig egy friss elemzés szerint globálisan közel 14 millióan legalább ekkora vagyonnal rendelkeznek. Szakértők szerint 2012–2013 között közel 2 millióval (14,7%-kal) gyarapodott a milliomosok tábora, a legtöbben Észak-Amerikában és Ázsiában laknak.

2014. június 25., 09:28

A következő években már nem lesz ennyire fényes a helyzet, de azért éves alapon 7%-kal nőhet a kezelt vagyon, köszönhetően a feltörekvő piacokról érkező friss pénzeknek és az átalakuló privát banki portfólióknak – derül ki a Capgemini és RBC Wealth Management közös elemzéséből.

Rövid időn belül a második tanulmány látott napvilágot, amelyből ki lehet olvasni, hogy a világon hol és pontosan mekkora összeg van a dollármilliomosok, vagyis a privát bankok által potenciálisan megszólítható ügyfelek kezében. A BCG-t követően most tette közzé adatait a Capgemini és az RBC Wealth Management, amely annyiban különbözik a másik tanácsadó cég elemzésétől, hogy kifejezetten a legalább egymillió dolláros likvid vagyonnal rendelkező ügyfelekre fókuszál. Az alábbiakban az elemzés fontosabb üzeneteit vesszük sorra – írta honlapján a Portfólió.hu.



Még gazdagabbá váltak a milliomosok

A becslések szerint 2013-ban 14,7%-kal emelkedett a privát banki ügyfelek száma világszerte, ami azt jelenti, hogy közel kétmillió fős növekedést követően 13,7 millión állapodott meg a dollármilliomosok száma. 2000 óta csak egy alkalommal fordult elő, hogy éves alapon 15% felett emelkedjen a dollármilliomosok száma, a legnagyobb növekedést régiónként Ázsia, Észak-Amerika és a Közel-Kelet szolgáltatta. Kezelt vagyon tekintetében sem lehetett panasz, éves alapon 13,8%-os bővülést követően 52 600 milliárd dolláron állapodott meg a vagyon. Hasonlóan a lakossághoz, a vagyonnál is a piac növekedésének motorját Ázsia és Észak-Amerika jelentette.

Kikerült a lista – itt él a legtöbb milliomos!

A legtöbb gazdag ügyfél tagadhatatlanul az USA-ban él, viszont az elemzés szerint a képzeletbeli dobogó másik két fokán Japán és Németország áll, bár helyet követel magának Kína is. Amennyiben a két legnagyobb piacot összeadjuk, akkor elmondhatjuk, hogy a vagyonos ügyfelek 46,1%-a itt él, sőt a 2013-as növekedésből ez a két ország 55%-kal vette ki a részét. A piaci koncentrációra jó példa, hogy a négy legtöbb privát banki ügyfelet felmutató országban él a dollármilliomosok 60%-a. A Capgemini gyűjtése 25 országot tartalmaz, ebből mindösszesen egyben fordult elő, hogy 2012 és 2013 között csökkent a privát banki ügyfelek száma, mégpedig Mexikóban.

A dollármilliomosok tábora is meglehetősen differenciált, az elemzésben három csoportot különböztettek meg, az 1–5 millió, az 5–30 millió és a 30 millió feletti vagyonnal rendelkezőket. Figyelemreméltó, hogy a privát banki ügyfelek 0,9%-a (128 ezer ember) van a legfelső kategóriában, amelyek eközben a vagyonból 34,6%-kal részesednek. A középső szegmensben 1,2 millióan vannak, hozzájuk a vagyon 22,3%-a tartozik. A legnépesebb csoport az 1–5 millió dollárral rendelkezők köre, akik 12,4 millióan vannak, és a teljes vagyonból 43,1%-kal részesednek. Gyakorlatilag mind a három szegmens szép bővülést tudott felmutatni régiók szerint 2013-ban, egyedül a gyengébb teljesítmények miatt Latin-Amerika volt lemaradó.

A növekedés motorját a tavalyi évben a befektetéseken elért hozamok jelentették, az elemzésben kitértek ezért arra is, hogy milyen lehetett a privát banki ügyfelek portfóliója. A friss felmérés szerint a legnagyobb részarányt a portfóliókban a készpénz és helyettesítői teszik ki 26,6%-kal, miközben szorosan mögötte a részvényeket találjuk a maguk 24,8%-ával. Igaz, éves alapon csökkent a részvénykitettség a portfóliókban, viszont jelentősen nőtt az alternatív befektetések szerepe. A friss becslések szerint itt található a vagyon 13,5%-a, ami nagyon közel van már a kötvénykitettség arányához. Jól láthatóan az ügyfeleket egyre inkább a magasabb hozam elérése érdekli, ezért is csoportosítanak át az ügyfelek a készpénz felől az alternatív eszközosztály irányába.