Hová lettek a pénzügyes hölgyek?

Ha a jelenlegi trendek nem változnak, még 75 év mire a dél-afrikai nők a férfiakkal egyenlően lesznek reprezentálva a pénzügyi szektorban. Friss adatok szerint a nők aránya nem nőtt, hanem éppenséggel csökkent az elmúlt tíz évben.

2010. november 22., 16:20

Dél-Afrika pénzügyi szektora mintegy 270 ezer főt foglalkoztat, és az ország GDP-jének több mint 20 százalékát termeli. A nemi egyenlőség megvalósítása éppen ezért komoly kihívás a szektor számára a Landelahni munkaerő toborzó cég szerint. A cég megbízásából készített felmérés eredményei azt mutatják ugyanis, hogy az elmúlt tíz évben nem nőtt, hanem csökkent a nők aránya a pénzügyi szférában. Ez alapján a szakértők úgy becsülik, a trendek változatlansága mellett még 75 év kell ahhoz, hogy a két nem kiegyenlített arányban adja hozzá tudását a szektor működéséhez.

A HR cég szakértője szerint láthatólag nincs következetes oka a nők számbeli csökkenésének a pénzügyi szférában. A cég szerint a nők egyre többféle kurzuson tanulnak ösztöndíjjal az egyetemeken, így elképzelhető, hogy más pályák szívták el a női pénzügyi munkaerő utánpótlást. Mindemellett az elmúlt években jelentősen javultak a női vállalkozók működési lehetőségei, így meglehet, hogy sok, korábban pénzügyi téren dolgozó nő időközben önálló vállalkozásba kezdett, illetve pályát módosított - írta az ELTE TáTK Hírlevele.

A Landelahni szerint pozitív változás viszont, hogy ugyanezen időszak alatt duplájára nőtt a fekete-afrikaiak aránya a magasabb beosztású foglalkoztatottak körében. Arányuk 2009-ben 48 százalék volt a pénzügyi területen érdekelt közép- és felsővezetők között.

Az elmúlt hónapokban a forint erősödött mind a dollárral, mind az euróval szemben, és ez közvetlenül csökkentette az üzemanyag-import költségeit. Emellet a brent olaj világpiaci ára is csökkent, s e két hatás eredményeképpen a benzin literenkénti ára átlagosan 7 forinttal csökkent, így tartósan 590 forint alá került, míg a dízel ára is egyre inkább megközelíti ezt a szintet.