FT: A forint a leggyengébbek és legingatagabbak között

Matolcsy György rekord szintre vitte lejjebb az alapkamatot, ami meglehetősen ortodox lépés. A forintárfolyam ezzel együtt igencsak rosszul alakul, mivel a piacok aggódnak, hogy az Orbán-féle unortodox gazdaságpolitika immár átterjed a jegybankra is – írja a Financial Times.

2013. március 28., 05:18

Neil Buckley, a lap Kelet-Európa-szakértője úgy fogalmazott, hogy a magyar fizetőeszköz továbbra is a leggyengébbek és a legingatagabbak közé tartozik a feltörekvő államok valutái közül, ráadásul feltehetőleg ezután is nyomás alatt marad, éppen a piacok óvatossága folytán. Ezzel együtt vannak jelek arra, hogy új pozíciójában Matolcsy körültekintőbben jár el, mint korábban oly sokszor, bár a tisztánlátást nem segíti, hogy szakított a hagyományokkal, és nem tart sajtótájékoztatót a kamatdöntő ülések után.

Pedig a piaci szereplők kíváncsiak, hogy mik a tervei. Annál is inkább, mert szó van a jelzáloghitelesek újabb megsegítéséről. Ráadásul Orbán Viktor már eddig is többször meglepte a világot, és nem javítja megítélését, hogy fokozatosan kiiktatta a demokratikus fékeket és ellensúlyokat.

Persze, a táblázatok azt mutatják, hogy a forint gyengülése már a 2000-es évek elején megkezdődött, amit a kormányfő úgy értelmez, hogy neki kell rendbe tennie a korábbi, szocialista vezetés elfuserált politikájának következményeit. Csakhogy – mutat rá az FT szakembere – a negatív folyamatban a Fidesz is ludas, hiszen a 2002-es választások előtt nagy ígéreteket tett, és ezeket azután magára vállalta a Medgyessy-kabinet.