Esőcseppből lesz a zivatar

2014. március 8., 13:18

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) mindenre kiterjedő elemzésében rámutatott arra is, hogy hazánkban igen alacsony a gazdaságnövekedési potenciál. A kormány által még 2010-ben 2013-ra tervezett négy-öt százalékos növekedés nem valósult meg, a mintegy egyszázalékos fejlődést nem a kormányzati intézkedések, hanem az elmúlt évben igen jó időjárás eredményezte, amelynek hatására a mezőgazdaság termelése kedvezően alakult. Az OECD 2014-re is minimális növekedést vár hazánkban. Ezt a lehangoló jövőképet a 17 százalékos, igen alacsony beruházási ráta is alátámasztja, a nagyobb fejlődéshez ugyanis legalább 23-24 százalékosra lenne szükség.

A közgazdasági szakközépiskolában megtapasztaltam, hogy még a gyenge képességű diákok is tudták: a tőkepiacon csak akkor van egyensúly, ha a beruházások összege annyi, mint a háztartások és a vállalatok megtakarítása. A megtakarítások csökkenése fékezi a beruházásokat, a foglalkoztatottságot, a vásárlóerőt, a gazdasági növekedést. Sajnos hazánkban a háztartások bevételeik több mint négyötödét a megélhetés közvetlen költségeire fordítják, így csak minimális megtakarítással lehet számolni a jövőben is.

Az egyik nyugdíjas házaspár rendkívüli kiadásainak fedezésére egymillió forint betéttel rendelkezik a pénzintézetnél, de siralmas a hozama. Kéthavi lekötés után csak háromezer bruttó kamathoz jutnak, a 680 forint kamatadó és az egészségügyi hozzájárulás levonása után pedig csak 2400 forintot vehetnének fel kéthavonta. Ezt a pénzfelvételi díj azonban tovább csökkenti, ami miatt az egymillió forintos betétet csak azért nem veszik ki, mert a lakásban nem biztonságos a pénz őrzése. Ilyen alacsony betéti kamatok mellett nem várható a megtakarítások növekedése, a gazdaság felvirágzása.

Japánban sok évvel ezelőtt a kormány megfogalmazta, hogy „az esőcseppből lesz a zivatar”. Az erős nemzettudatú szigetországban – ahol az emberek 90 százaléka középosztálybelinek tekinti magát – jelentősen nőtt a betétek összege, megalapozva a beruházások bővülését is. Emellett a megtakarítások gyarapodásához hozzájárultak a kedvező betéti kamatok is, ami hazánkról nem mondható el.

Takács Imre
Hajdúszoboszló