461 milliárd forintos olajmezőt vett Azerbajdzsánban a Mol

2019. november 4., 12:54

Szerző:

A Mol-csoport és az amerikai Chevron hétfőn aláírta az utóbbi azerbajdzsáni érdekeltségeinek megvásárlásáról szóló szerződést – számolt be a Mol.

Ezzel a magyar olajipari cégcsoporté lett a BP által üzemeltetett Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) olajmező 9,57 százalékos részesedése, továbbá a földközi-tengeri Ceyhan kikötőjében véget érő Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) vezeték 8,9 százalékos Chevron részesedése is. A megállapodás értéke a közlemény szerint 1,57 milliárd dollár (körülbelül 461 milliárd forint). A tranzakció lezárultával a Mol a harmadik legnagyobb partner lesz az ACG-ben.

Az ACG Azerbajdzsán máig legnagyobb szénhidrogén-lelőhelye, az azeri kitermelés 80-85 százalékát adja.

A vételi szándékot elsőként a Reuters szellőztette meg. Cikkük szerint az üzlet annak a politikának a következménye, mely során Orbán Viktor magyar miniszterelnök igyekszik szorosabbra fűzni kapcsolatait a közép-ázsiai országokkal.

(A hvg.hu nyomán)

Már rögtön az első negyedévben elérte az egész évre tervezett hiánycél 58 százalékát a kormány, aminek két legfőbb oka a 13. havi nyugdíj kifizetése, valamint a magas hozamú inflációkövető lakossági állampapírok után fizetendő kamatok voltak. Ebből adódóan a költségvetés kiigazítása elkerülhetetlen, amit minden bizonnyal a lakosság is megérez majd.

Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.