Az előtörlesztésen többet veszít az ország, mint amennyit nyer

A szocialisták szerint késői és drága a 2008-as IMF-hitel előtörlesztése, a DK úgy látja, a családok fogják megfizetni az idő előtti törlesztés árát, az Együtt-PM szerint pedig az Orbán-kormány úgy törleszti az IMF-hitelt, hogy egy másik, 14 milliárd forinttal nagyobb adósságba hajszolja bele az országot. Pedig a kormány állítja, az egész nagyon jó üzlet.

2013. július 30., 18:34

Az MSZP szerint az ország gyengébben teljesít a lehetőségeinél. Szekeres Imre, a szocialisták gazdaságpolitikai kabinetvezetője keddi budapesti sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy az ország későn és drágán fizeti vissza a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) 2008-ban felvett hitelt.

Az MSZP-s politikus azt mondta: míg Orbán Viktor miniszterelnök korábban 2012-t az elrugaszkodás, 2013-at az emelkedés, 2014-et pedig a gyarapodás évének nevezte, tavaly 2 százalékkal csökkent a GDP, idén sincs kilátás növekedésre, jövőre pedig a prognózisok szerint ismét stagnál a gazdaság, folytatódik elszegényedés, gyengül a forint, nő az infláció és az államadósság, nem gyarapszik a fogyasztás, vagyis az ország rosszabbul teljesít a lehetőségeinél.

Hozzátette: ezt támasztja alá a jövő évi költségvetés körirata is, amely szerint jövőre sem növekszik a közszférában dolgozók bére, és további áremelések várhatók például a közösségi közlekedésben.

Szekeres Imre arról is beszélt: a kormány luxusáfa bevezetését tervezi, de nem tesz említést arról, hogy ebben az esetben meg kellene szüntetni a kedvezményes áfakulcsot, valamint a devizahitelezés kivezetését ígéri, de nem árulja el, milyen hitelezési feltételek lépnének a helyébe.

A kormány döntése alapján Magyarország a lejárat előtt, augusztus 12-éig vissza kívánja fizetni a 2008-ban felvett IMF-hitelt. A szocialista politikus ezzel kapcsolatban elmondta: 2014 márciusában egyébként is vissza kellett volna fizetni az utolsó részletet is.

2010 első félévében a szocialista kormány nem használta fel a kölcsön esedékes részét, hanem meghagyta tartaléknak – fűzte hozzá, megjegyezve, hogy ez lehetőséget adott volna az idő előtti törlesztésre.

Megemlítette azt is, hogy a kormány az IMF-hitelből fedezte az orosz tulajdonú Mol-részvénycsomag visszavásárlását, amely viszont azóta veszített az értékéből, ez pedig ugyancsak megdrágítja a hitel visszafizetését. Kiemelte továbbá, hogy az Orbán-kormány eközben az IMF-hitelnél drágább piaci hiteleket vett fel.

DK: A családok fizetik meg az idő előtti törlesztés árát

A Demokratikus Koalíció szerint a családok fizetik meg az IMF-hitel idő előtti törlesztésének árát.

Bauer Tamás, az ellenzéki párt alelnöke keddi budapesti sajtótájékoztatóján – felidézve Orbán Viktor miniszterelnök tusnádfürdői beszédét, amely szerint az IMF-hitel törlesztéséhez szükséges források rendelkezésre állnak – azt mondta, a pénz hitelből, állampapír-kibocsátásból áll rendelkezésre.

„Az IMF-láncot, (...) a szabadpiaci pénzláncra cseréljük” – fogalmazott a DK-s politikus, hozzátéve: mind a kettő függőséget jelent, utóbbi azonban sokkal drágább, az árát pedig minden magyar háztartás és család megfizeti a magasabb telefonköltségekben és áfában, banki költségekben.

A DK szerint ez felesleges költség és teher, és a második Varga-csomagra nem lett volna szükség, ha Orbán Viktor nem folytatja az általa nemzeti gazdaságpolitikának nevezett politikát – mondta Bauer Tamás. Szorgalmazta, hogy a következő kormány valóban igazságos adórendszert hozzon létre.

Együtt-PM: Az előtörlesztésen többet veszít az ország, mint amennyit nyer

Az Együtt-PM szerint az Orbán-kormány úgy törleszti az IMF-hitelt, hogy egy másik, 14 milliárd forinttal nagyobb adósságba hajszolja bele az országot.

Hozzátették: a nemzetgazdaság megterhelése mellett észérvek nem szólnak. „Ez csak a rezsim propagandahúzása: Orbán Viktor megint át akarja verni Magyarországot, miközben újabb példáját adja a rossz kormányzásnak” – fogalmaztak közleményükben.

A kormány döntését kampánylépésként értékelik, és megjegyezték: a kabinet azt elhallgatja, hogy a törlesztésére hitelt kell felvenni, amit ráadásul drágábban kap meg az ország a piacról.

Az Együtt-PM szerint az Orbán-kormány hozzánemértése, „rabló-romboló kormányzása” következtében ma 100 ezerrel kevesebben vannak alkalmazásban, mint 3 éve és közel másfél évig tart, míg valaki újra munkát talál. A gazdaság évek óta zsugorodik és idén is egy helyben toporog, az államadósság pedig történelmi rekordot döntött, pedig Orbánék még a jövő nyugdíjasainak 3000 milliárdnyi megtakarítását is „lenyúlták” – tették hozzá.

„Az Orbán-kormány rosszabbul teljesít: ez a ciklus ráfizetés az országnak, csak a Simicska-birodalomnak nyereség.” – írták, hozzátéve: 2014-ben azonban újra normális országgá teszik Magyarországot, ahol a kormányzás a többség érdekeit igyekszik érvényesíteni, „nem egy mohó üzleti kör érdekeit”.

Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője kedden Budapesten arról beszélt, a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) 2008-ban felvett hitel előtörlesztése jó üzenet a magyar gazdaságról a világnak és a piacoknak. A baloldal által lehívott hitelt a Gyurcsány-Bajnai-kormányok szélsőséges gazdaságpolitikája árának nevezte és azt mondta, a Gyurcsány-Bajnai-kormány minden egyes hivatalban eltöltött munkanapja milliárdos kárt okozott az országnak. A kedden közzétett foglalkoztatási adatokra úgy reagált: Magyarország jobban teljesít a munkanélküliség elleni küzdelemben.