Az Ázsiából menekülő befektetők Közép-Európában keresnek menedéket

A közép-európai államok kimaradnak a feltörekvő piacokat sújtó vérengzésből, hála a jó magyar, cseh és lengyel gazdasági alapoknak, illetve annak, hogy ezeket az országokat szoros kapcsolatok fűzik az ismét lábra kapó euróövezethez – írja a londoni Financial Times.

2013. augusztus 29., 08:20

Míg a befektetők menekülnek az ázsiai tőzsdékről, miután az USA várhatóan behúzza a kötvényvásárlási féket, közülük nem egy Európa közepén talál menedéket. A három ország kilátásai különben alapvetően a német fellendüléstől függnek, így nem véletlen, hogy az ottani javuló helyzetnek köszönhetően kivitelük gyorsabban nőtt a vártnál. A régió lett Németország ellátó műhelye, tekintettel az olcsó, de képzett munkaerőtömegre.

A GDP-hez viszonyítva alacsonyabb az eladósodottságuk, mint a legtöbb feltörekvő országnak, és azt is látni, hogy a magyarok és a csehek már túljutottak a mélyponton, de bizakodhatnak a lengyelek is. Emellett a válság során javukra vált, hogy nem tagjai az eurózónának, ezért az árfolyammozgás javította versenyképességüket, arról nem beszélve, hogy nem kellett kivenniük a részüket pl. a görögök megsegítéséből.

Egy lengyel szakértő azt jósolja, hogy a régió hosszú távon jól fog teljesíteni, Lengyelországban és Csehországban sokkal kevésbé ingadoznak majd a hozamok, mint mondjuk Törökországban.

Jelenleg is több mint 750 ezer külföldön dolgozó vagy külföldre ingázó magyar van, akiknek célszerű tisztában lenniük a nemzetközi nyugdíjmegállapítás uniós szabályaival, erre hívja fel a figyelmet Farkas András nyugdíjszakértő. De mi van akkor, ha az Európai Unió terültetén kívül eső országban szerzett valaki nyugdíjjogosultságot? Mutatjuk a részleteket!